Zur Navigation | Zum Inhalt
Przełom roku na rynku wina PDF Drukuj Email
28.02.2008.
Przełom roku na rynku wina

Na polskim rynku coraz częściej Klientom private banking, jako uzupełnienie klasycznej oferty bankowej oferowane są produkty art banking i wine banking. Na polskim rynku usługi te dopiero raczkują, jednym z podmiotów, który zamierza je oferować jest firma Stilnovisti Art & Wine Banking. Aby naszym czytelnikom przybliżyć specyfikę tych produktów poniżej prezentujemy przykładową rekomendację dotyczącą rynku ekskluzywnych win:

-----------------------------------------------------------

Grudzień i styczeń okazały się dobrym momentem do przemyślanych inwestycji na rynku wina Premier Crus. Sprzyja temu trwająca obecnie konsolidacja będąca skutkiem zeszłorocznych wzrostów.

„Niepewność na rynkach finansowych jest jedną z mocniejszych przesłanek skłaniających do inwestowania w wino. – mówi Krzysztof Maruszewski prezes zarządu Stilnovisti – Wzmożone zainteresowania obserwujemy w całym segmencie inwestycji alternatywnych, których wine banking jest jednym z najbardziej uporządkowanych segmentów”.

Grudzień oraz styczeń są tradycyjnie okresem zmniejszonego ruchu na rynku win, niemniej pod koniec stycznia można było zaobserwować zwiększone obroty liczone w ujęciu rok do roku. Widoczna jest również na wykresie rocznym indeksu Liv-ex 100 nieznacznie rosnąca aktywność strony popytowej, która nie ma jednak dużej wymowy technicznej z powodu zmian w konstrukcji indeksu.

„O dobrych perspektywach całego rynku, którego londyńska giełda win jest znaczącą - ale mimo wszystko częścią świadczy powodzenie styczniowych aukcji win – mówi Mikołaj Iwański, dyrektor inwestycyjny Stilnovisti – W londyńskich domach aukcyjnych Sotheby’s i Christie's International wina z rejonu Bordeaux które były motorem zeszłorocznego wzrostu wciąż utrzymują wysokie ceny. Duże nadzieje na wyjście z trwającej od kilku miesięcy konsolidacji są wiązane z odbudowaniem popytu w drugim kwartale roku.”- dodaje Iwański.

W styczniu zostały tez wprowadzone ważne zmiany w konstruowaniu indeksu Liv-ex 100 – odpowiednika indeksu blue chipów na tradycyjnych giełdach. Z indeksu zostały wykluczone wina starsze niż 25 lat, w tym m.in. „wielka dziewiątka” win z legendarnego rocznika 1982. Kolejnym kryterium jest konieczność uzyskania oceny ratingowej na poziomie powyżej 95 punktów oraz ostatnie kryterium czyli wysoka płynność. Dzięki temu indeks będzie mógł w zamierzeniu giełdy Liv-ex lepiej, bardziej dynamicznie odzwierciedlać kondycję najwyższego segmentu rynku.

W styczniu najbardziej zyskiwały wina cieszące się od pewnego czasu większym zainteresowaniem takie jak Carruades Lafite 1995 (+27,9%) i Lafite Rothschild 2005 (+22.5 %). Pewną niespodzianką był wzrost ceny Dom Perignon 1990 (+9,1%), czemu z pewnością pomógł wysoki wynik ratingu 96 punktów w skali Parkera.

W opinii Jamesa Suckling’a wina z 2005 stają się najbardziej obiecującym z młodych roczników i są wszelkie powody by sądzić, że w dłuższej perspektywie zyska status kultowego. Należy się oczywiście liczyć się już ze stałym zainteresowaniem kupujących w odniesieniu do wszystkich Bordeaux Premier Crus z 2005.

Warto też zwrócić uwagę na diagnozę dokonującego się od pewnego czasu procesu przesunięcia konsumenta Bordeaux na wschód. Jancis Robinson w grudniowym komentarzu opisuje wzmożone zainteresowanie deuxieme crus ze strony nabywców z dalekiego wschodu. Dotychczas wina z tej kategorii nie uzyskiwały znacząco wysokich cen, gdyż beneficjentem głównych zysków były wina Bordeaux Premier Crus. Nabywcy z Hong-Kongu, Singapuru czy Chin zwracają jednak uwagę przede wszystkim na cieszący się powodzeniem rocznik, nie różnicując w swoich zakupach dalszej klasyfikacji.

Jest to część szerszego procesu, gdyż kapitał dalekowschodni jest obecny na rynku win, gdzie jest inwestowany za pośrednictwem wyspecjalizowanych funduszy. W dużej mierze przyczynia się on do rozwoju rynku i obok rosnącego zainteresowania ze strony inwestorów europejskich i amerykańskich stanowi jeden z filarów kondyscji rynku.

Artykuł przygotowano na podstawie informacji prasowej firmy Stilnovisti Art & Wine Banking - www.stilnovisti.pl
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »