Zur Navigation | Zum Inhalt
Mniejsza dynamika rynku private banking PDF Drukuj Email
16.12.2008.

W dzisiejszej Gazecie Prawnej ukazał się artykuł odnoszący się do rynku private banking. Z artykułu wynika, że polski rynek private banking notuje ostatnio spadek dynamiki w rozwoju.

Według szacunków Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową w Polsce jest ponad 100 tys. osób dysponujących płynnymi aktywami w wysokości 500 tys. zł (co na ogół jest kryterium zaoferowania private bankingu), a łącznie rynek jest szacowany na 100 mld zł. Na początku tego roku, liczne prognozy zakładały dynamikę tego sektora na poziomie 30-40% rocznie. Nie dziwi więc, że na rynku zaczęli pojawiać się nowe banki i podmioty oferujące usługi private. Kryzys finansowy i załamanie na rynku akcji mocno pokrzyżowały te plany, a aktywa powierzane rosną o połowę wolniej niż przed rokiem.

– Z powodu bessy daje się zauważyć mniejszą skłonność do powierzania w zarządzanie płynnych aktywów. Lecz nasi klienci to w dużej mierze osoby z dłuższą perspektywą inwestycyjną i nie podejmują aż tak nerwowych ruchów jak mniej doświadczeni inwestorzy i niektórzy właśnie teraz przy ostatnich przecenach szukają możliwości atrakcyjnego ulokowania kapitału. Tym bardziej że tacy klienci powierzają nam swoje nadwyżki finansowe, a nie mając na ogół problemów z płynnością, mogą sobie pozwolić, by przeczekać kryzys –  powiedział Jacek Dekarz, wiceprezes BRE Wealth Management, , która na koniec września miała ok. 7,4 tys. klientów i około 5 mld zł aktywów w zarządzaniu.

– Nie zmieniamy planów. Decydując się na wejście do Polski, myśleliśmy o dłuższej perspektywie i kryzys tego nie zmieni. Przeciwnie, to właśnie w trudnych czasach rośnie zapotrzebowanie na efektywne doradztwo i zarządzanie pieniędzmi klientów – powiedział Stanisław Markowski, dyrektor kierujący przedstawicielstwem Sal. Oppenhaim w Polsce, niemieckiego banku prywatnego specjalizujący się w zarządzaniu aktywami, który wiosną rozpoczął działalność operacyjną w naszym kraju.

Notyfikację o zamiarze rozpoczęcia działalności w Polsce złożył też Banque Privee Edmond de Rothschild.

Po trzech kwartałach suma środków powierzonych przez klientów Noble Bank, pierwszego w Polsce banku nastawionego na zamożnego klienta, sięga 2,4 mld zł. Ostatnio bank kusi nowych, oferując w zamian za lokatę nową limuzynę Jagura. Trzeba jednak zdeponować 10 mln zł.

Na poprawę dynamiki rozwoju usług private banking, mogą mieć wpływ bardzo korzystne zmiany dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych. Zgodnie ze zmianami, od przyszłego roku będą obowiązywały nowe, wyższe progi podatkowe. 

źródło: Gazeta Prawna, Jacek Iskra

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Komentarze użytkowników
Dodaj swój komentarz do tego artykułu...Mniejsza dynamika rynku private ban... ...

Wpisz swój komentarz poniżej.

(wymagane)

(wymagane)

Twój e-mail nie będzie wyświetlany na stronie - to informacja dla administratora