Zur Navigation | Zum Inhalt
Inwestycje w wino już od 5000 zł PDF Drukuj Email
26.01.2009.

Gdy na rynkach giełdowych posucha, może warto spojrzeć na inwestycje alternatywne. Co prawda inwestycje te często są jeszcze "mniej mierzalne" niż tradycyjne instrumenty finansowe, ale np. w przypadku wina w najgorszym przypadku bez problemu możne w nich utopić swój smutek. O tym, czy warto inwestować w tego typu instrumenty, jak w każdym przypadku musi jednak zdecydować sam Klient.

Jedną z niewielu polskich firm zajmujacych się art wine jest spółka Stilnovisti. Od początku stycznia spółka ta wprowadziła szereg zmian w swojej ofercie. Zmieniony został m.in. minimalny próg wejścia, poszerzona została lista wina inwestycyjnych, jak również wprowadzona została możliwość tworzenia własnego funduszu.

„Nasza dotychczasowa strategia inwestycyjna opierała się na rekomendacjach obrotu winami wchodzącymi w skład indeksu Liv-Ex 100. - mówi Krzysztof Maruszewski, prezes spółki Stilnovisti. Indeks ten w zdecydowanej większości składa się z Bordeaux, a tylko ok. 3-4% indeksu to wina z innych regionów. Aktualnie poszerzyliśmy nasze rekomendacje o inwestycje w wina z indeksu Liv-Ex 500, który składa się tylko w 70% z win z Bordeaux, w 17% z win z regionu Burgundii, w 6% z win włoskich, oraz w 1,5% z win nowego świata. Liv-Ex 500 to indeks win o znacznie niższej wycenie, niektóre skrzynki 12-butelkowe kosztują od 500 funtów. Z tego też względu indeks ten charakteryzuje się większą płynnością. - dodaje Krzysztof Maruszewski.”

Indeks Liv-Ex 100 w ostatnim miesiącu 2008 roku stracił 2,2%, w ostatnim roku stracił 14,6%, z kolei indeks Liv-Ex 500 stracił 1,1% w ostatnim miesiącu zeszłego roku, ale w całym roku 2008 zyskał 5,9%. Większość win, w które zainwestowali klienci spółki Stilnovisti była bardzo stabilna i zakończyła rok minimalnym zyskiem.

Nowy próg wejścia w inwestycję w wino został ustalony przez Zarząd Spółki na poziomie 5 000 złotych. Najniższa prowizja za obsługę całej inwestycji (zakup, sprzedaż wina, raportowanie przez okres trwania inwestycji ok.3-5 lat, rekomendacje zmian w portfolio) może wynosić nawet 7,5%.

Fundusz oparty na różnych instrumentach inwestycji w wino jest propozycją dla inwestorów, którzy są zainteresowani alternatywą inwestycyjną dla aktywów od 500 tys. zł. Fundusz może przybierać formę odpowiednią dla wymagań inwestora oraz w stosunku do wysokości aktywów. Obecny moment jest z wielu względów idealny pod kątem zakupów. Po pierwsze wina premier crus są wyprzedawane przez inwestorów w bardzo niskich cenach. Po drugie winnice będą chciały jak najszybciej i jak najkorzystniej sprzedaż wino w formie en primeur (jest to zakup wina jeszcze leżakującego w beczce, które będzie do odbioru za ok. 24 miesiące). Szacuje się, że winnice będą sprzedawały wina za ok. 30% wartości uzyskiwanej w momencie zabutelkowania. W zeszłych latach było to 50-60% wartości w momencie sprzedaży wina zabutelkowanego.

„Inwestycje w wino, nie będące inwestycjami w instrumenty finansowe, ale kupnem fizycznie istniejącego wina, są prawdziwą alternatywą dla inwestycji finansowych. - mówi Krzysztof Maruszewski. Zachodni inwestorzy już odczuli różnicę w stratach na rynku finansowym w stosunku do strat na rynku inwestycji alternatywnych, dlatego przenoszą znaczną część kapitałów do np. dedykowanych funduszy winnych..”

źródło: CreativePR

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Komentarze użytkowników
Dodaj swój komentarz do tego artykułu...Inwestycje w wino już od 5000 zł ...

Wpisz swój komentarz poniżej.

(wymagane)

(wymagane)

Twój e-mail nie będzie wyświetlany na stronie - to informacja dla administratora