Zur Navigation | Zum Inhalt
Forbes - rankingi najbogatszych PDF Drukuj Email
23.03.2009.

Jak co roku na wiosnę, polska edycja miesięcznika Forbes opublikowała listę 100 najbogatszych Polaków.

Wszystkie osoby umieszczone na liście zgromadziły majątek wart blisko 46 mld złotych. To prawie 40% mniej niż przed rokiem. Najmniej lub prawie wcale nie stracili przede wszystkim ci, którzy trzymali sie z dala od giełdy oraz ci którzy potrafią działać w tej niespokojnej rzeczywistości. To co najbardziej uderza w tegorocznej liście najbogatszych Polaków, to wpływ, jaki na wycenę aktywów miała ich płynność finansowa, zamiast zysków firm. Często znaczne zadłużenie zmuszało naszych liderów do szybkiej sprzedaży aktywów, ze znacznymi upustami w stosunku do pierwotnej wartości. Oczywiście najbardziej spadek majątku odczuły osoby funkcjonujące w branżach finansowych czy developerskich jednak także osoby z branży surowcowej dotknęła ręka światowego kryzysu. Na fali są za to producenci tanich dóbr, dla których kryzys jest okazją do rozszerzenia biznesu.

Pierwsza dziesiątka polskiej listy przedstawia sie następująco:
1. Zygmunt Solorz
2. Leszek Czarnecki
3. Michał Sołowow
4. Anna Woźniak-Starak i Jerzy Starak
5. Grażyna Kulczyk
6. Jarosław Pawluk
7. Roman Karkosik
8. Bogusław Cupiał
9. Heronim Ruta
10. Mariusz Świtalski

Z pełną listą najbogatszych Polaków oraz z bardzo ciekawymi artykułami można sie zapoznać w marcowym wydaniu miesięcznika Forbes.

Niemal w tym samym czasie Forbes.com opublikował listę 25 najbogatszych Europejczyków. Także tutaj grupa ta straciła znaczną część swoich aktywów, a konkretnie 42 % majątków. Na liście nie ma żadnego Polaka.

W Europie liczba miliarderów spadła z 298 do 196 osób. Aby dołączyć do grona 25 najbogatszych Europejczyków według Forbesa trzeba legitymować się majatkiem w wysokości 6 miliardów dolarów.

Najbogatszy jest w tej chwili Ingvar Kamprad, który stworzył IKEA. Jego majątek jest obecnie szacowany a ok. 22 mld. dolarów. Na kolejnych miejscach uplasowali się właściciele niemieckiej sieci Aldi - bracia: Karl i Theo Albrecht.  Kolejne miejsce zajmuje właściciel sieci ZARA, hiszpan: Armancio Ortega.

Co ciekawe najbogatsi Rosjanie pojawiają się na liście dopiero w drugiej dziesiątce. Naszym południowym sąsiadom udało się znaleźć w tym zaszczytnym gronie - na 25 miejscu uplasował się bowiem Czech Petr Kellner - magnat bankowości ubezpieczeń (jego majątek szacowany jest na 6 miliardów dolarów).

Z pełną listą najbogatszych europejczyków można się zapoznać na stronach Forbes.com

źródła: Miesięcznik Forbes 03/2009, Forbes.com, gazeta.pl

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Komentarze użytkowników
Dodaj swój komentarz do tego artykułu...Forbes - rankingi najbogatszych ...

Wpisz swój komentarz poniżej.

(wymagane)

(wymagane)

Twój e-mail nie będzie wyświetlany na stronie - to informacja dla administratora