Zur Navigation | Zum Inhalt
Nowy bank - KBL w Polsce PDF Drukuj Email
16.05.2009.

Na polskim rynku bankowości prywatnej startuje nowy, międzynarodowy bank. Z końcem kwietnia działalność operacyjną rozpoczął KBL Polska, oddział luksemburskiego banku KBL. Właścicielem KBL European Private Bankers jest Grupa KBC, czyli właściciel Kredyt Banku i Warty. Mimo kłopotów właściciela, KBL jest spokojny o swoją przyszłość. Sama grupa KBL to sieć banków Niemiec, Belgii, Francji, Luksemburga, Monako, Holandii, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii, działających wyłącznie w segmencie private banking. Do tej sieci dołączyła teraz Polska – po raz pierwszy jednak nie za pośrednictwem osobnego banku, a oddziału banku zagranicznego, działającego na podobnej zasadzie jak Polbank EFG Taka konstrukcja daje wiele możliwości, a także przyspiesza rozwój samej instytucji.

KBL Polska to w tym momencie jeden oddział w Warszawie z 6 doświadczonymi doradcami. Docelowo ma tutaj pracować 10 osób, a bank ma mieć swoje oddziały we Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie i Gdańsku. Z naszych informacji wynika, że bank ma bardzo ambitne plany. W 3 lata chce zdobyć 1200 bogaczy.

Co będzie oferować KBL? Bank nastawia się przede wszystkim na usługi z zakresu kompleksowego zarządzania majątkiem osobistym klientów. W Polsce będzie oferował między innymi zarządzanie portfelem na zlecenie, doradztwo inwestycyjne, planowanie finansowe, ale również kredyty lombardowe czy gwarancje bankowe – na przykład przy wynajmowaniu powierzchni biurowych, czy kredytów zaciągniętych w innych bankach. Jednym słowem nic ponad to, czego nie można byłoby znaleźć w ofercie konkurentów.

Co przemawia za KBL? Z całą pewnością fakt, że jest na miejscu i nie trzeba latać np. do Zurichu. Po drugie znajomości kadry managerskiej i doświadczony zespół doradców, ze swoimi portfelami klientów. Co ciekawe bank na swojej stronie udostępnia dane swoich doradców. Po trzecie zaś szeroka oferta różnego rodzaju zagranicznych produktów. W przypadku polskich – bank podpisuje umowy z funduszami inwestycyjnymi, będzie też udostępniał podstawowe usługi – aczkolwiek bez kart kredytowych czy rachunku osobistego. Jednak akurat w tym przypadku, to nie jest najważniejsze.

Są i wady i to dość duże. Chociażby brak znajomości marki, problemy finansowe właściciela, duża konkurencja, mało sprzyjający czas na ekspansję i akwizycję klientów. Łatwo nie będzie.

Wejście KBL do Polski prowokuje do zastanowienia się, co z Kredyt Bankiem, który też oferował usługi private banking. Oferował, bo pod koniec lutego wypowiedzenia otrzymał cały departament bankowości prywatnej. Został wchłonięty przez bankowość detaliczną. To pierwszy chyba taki przypadek w polskiej bankowości, raczej mało nagłośniony. Do tej pory było raczej odwrotnie – z departamentu bankowości detalicznej wydzielano wyspecjalizowany departament dla klientów bankowości prywatnej. Jak się okazuje obie instytucje nie będą ze sobą współpracować. KBL liczy przede wszystkim na pozyskanie klientów od największych graczy, ale także na zupełnie nowe rynki, do tej pory jeszcze nie odkryte przez konkurentów.

Jaka jest przyszłość KBL na naszym rynku? Można się spodziewać, że mimo kryzysu, liczba bogatych Polaków będzie cały czas rosła. Niektórzy z nich zaczną myśleć o sukcesji, o przejściu na biznesową emeryturę. To duży rynek, wciąż do zagospodarowania. I właśnie na to liczy nowy gracz. Z całą pewnością nie będzie mu łatwo, bo konkurencja jest spora, zna rynek, ma portfel klientów. Z drugiej strony nowy gracz też ma jakieś zalety – chociażby brak ciągnącej się za nim złej historii inwestycyjnej. Tradycyjna Mekka private bankingu będzie tracić na znaczeniu. Szwajcarskie banki mocno oberwały na kryzysie. To jeszcze można byłoby przełknąć, gdyby nie precedensowe przekazanie danych ich klientów do USA. Z punktu widzenia polskich bogaczy lepiej będzie załatwić wszystko na miejscu w oddziale banku, niż specjalnie lecieć do niego do Szwajcarii czy Luksemburga – skoro i tak taki bank zaoferuje to samo. Tak czy inaczej można stwierdzić, że również w bankowości prywatnej postkryzysowy świat nie będzie już wyglądał jak kiedyś...

strona internetowa banku - http://www.kblpolska.pl/

źródło: PR News - arytkuł: "Nowy gracz na rynku private banking", Michał Macierzyński & Łukasz Radomski

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Komentarze użytkowników
Dodaj swój komentarz do tego artykułu...Nowy bank - KBL w Polsce ...

Wpisz swój komentarz poniżej.

(wymagane)

(wymagane)

Twój e-mail nie będzie wyświetlany na stronie - to informacja dla administratora