Zur Navigation | Zum Inhalt
Inwestycje w wino dla zamożnych klientów Raiffeisen Bank Polska PDF Drukuj Email
07.07.2009.

Raiffeisen Bank Polska proponuje klientom bankowości prywatnej zakup unikalnego na krajowym rynku funduszu Ipopema Fine Wine, który pozwala poszerzyć portfel inwestycyjny o... wino.
Wino jako klasa aktywów jest od 1999 roku przedmiotem obrotu na londyńskiej giełdzie win Liv-ex (London International Vintage Exchange). W 2004 roku powstał indeks win Liv-ex100, który stanowi zbiór stu najważniejszych win. Przez ostatnie 20 lat markowe wina wykazywały niską korelację z akcjami i obligacjami, ponieważ najistotniejszym czynnikiem wpływającym na jakość i ceny danego rocznika są warunki klimatyczne i ograniczona podaż.

Ipopema Fine Wine, zarządzany przez Ipopema TFI, to jedyny fundusz w Polsce, który inwestuje w wino. Należy do grupy funduszy aktywów niepublicznych. Istnieje od czerwca 2008 r., a termin jego zakończenia to 20 czerwca 2013 r. Doradcą funduszu jest Piotr Kamecki, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. 

Fundusz, za pośrednictwem spółki celowej, kupuje wino bezpośrednio od najlepszych producentów lub na rynku Liv-ex, który jest dostępny tylko dla wyselekcjonowanych inwestorów na podstawie rekomendacji od co najmniej dwóch innych jego uczestników. Strategia zakłada długoterminowe przechowywanie win i ich odsprzedaż w najlepszym momencie w celu realizacji zysku. Wina przechowywane są w optymalnych warunkach w Bordeaux i Londynie. 

„Zachęcamy naszych klientów do urozmaicenia zawartości portfela o aktywa alternatywne, których wartość nie jest związana z sytuacją na rynkach kapitałowych. Dobre perspektywy funduszu wynikają z tego, że dynamicznie rośnie popyt na markowe wina na nowych rynkach, np. w Rosji i krajach azjatyckich, a przecież rynek wina charakteryzuje się trwałą nierównowagą, gdyż podaż jest ograniczona ze względu na zamkniętą listę wiodących producentów, ściśle ograniczony areał upraw i limitowaną wydajność” – mówi Małgorzata Anczewska, dyrektor Departamentu Bankowości Prywatnej Raiffeisen Bank Polska.

Okres subskrypcji trwa do 3 lipca br. Minimalna wartość inwestycji to 242 tys. złotych.

źródło: Raiffeisen Bank Polska

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Komentarze użytkowników
Dodaj swój komentarz do tego artykułu...Inwestycje w wino dla zamożnych kli... ...

Wpisz swój komentarz poniżej.

(wymagane)

(wymagane)

Twój e-mail nie będzie wyświetlany na stronie - to informacja dla administratora