Zur Navigation | Zum Inhalt
Indeks win inwestycyjnych na giełdzie Liv-ex PDF Drukuj Email
14.07.2009.

Londyńska giełda win Liv-ex wprowadziła nowy indeks - Fine Wine Investables, skupiający wina z najwyższej półki. To kolejny – obok Liv-ex 100 i Liv-ex 500 - obiektywny benchmark, który pozwala śledzić notowania tej niezwykle ciekawej klasy inwestycji alternatywnych.

- Indeks zbudowany jest z win powszechnie występujących w portfelach inwestycyjnych. Podobnie jak pozostałe indeksy, będzie wyliczany w oparciu o średnie ceny z giełdy Liv-ex - mówi Krzysztof Maruszewski, Dyrektor Działu Inwestycji Alternatywnych w Wealth Solutions SA. Indeks będzie także zawierał porównanie cen wstecz od stycznia 1988 r. Dzięki temu można prześledzić rozwój cen win markowych w okresie ponad 20 lat. Stopa zwrotu indeksu od stycznia 1988 r. wynosi 12,6 proc. w skali roku.

Indeks w całości składa się z win pochodzących z 24 czołowych winnic w Bordeaux. Poszczególne wina umieszczono w indeksie w oparciu o różne kryteria m.in. ocenę przyznaną im przez Roberta Parkera – najbardziej znanego krytyka win. W indeksie uwzględniono wyłącznie wina, które uzyskały w rankingu Parkera przynajmniej 95 punktów. W tej chwili w indeksie znajdują się 183 wina, ale ich liczba wzrośnie do 202 w lipcu, gdy dodany zostanie rocznik 2006 (każdy nowy rocznik jest dodawany latem, kiedy fizycznie pojawia się na rynku). Najstarsze wina wchodzące w skład indeksu pochodzą z rocznika 1982.

- Nowy indeks skupia wyłącznie wina, które z pełną odpowiedzialnością można określić jako wina inwestycyjne. W Bordeaux od 1855 roku obowiązuje klasyfikacja dzięki której wina z tego regionu mają najwyższą jakość i produkowane są w ściśle kontrolowanych ilościach. Marki tych win takie jak Latour, Lafite, Margaux czy Mouton Rothschild są nie tylko wysoko oceniane przez krytyków ale też od lat znane i cenione przez konsumentów i kolekcjonerów. Dzięki temu wina te świetnie sprawdzają się jako lokata kapitału  – mówi Krzysztof Maruszewski.

Giełda Liv-ex jest miejscem gdzie profesjonalni uczestnicy rynku wina dokonują zakupów. W związku z tym ceny notowanych tam win są najczęściej znacznie niższe niż w innych źródłach. Wealth Solutions SA, jako jedna z nielicznych instytucji w Polsce, ma możliwość dokonywania dla swoich klientów zakupów po cenach z Liv-ex.

źródło: Wealth Solutions

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Komentarze użytkowników
Dodaj swój komentarz do tego artykułu...Indeks win inwestycyjnych na giełdz... ...

Wpisz swój komentarz poniżej.

(wymagane)

(wymagane)

Twój e-mail nie będzie wyświetlany na stronie - to informacja dla administratora