Zur Navigation | Zum Inhalt
13 tysięcy milionerów w Polsce ! PDF Drukuj Email
06.08.2009.

Jak podaje "Rzeczpospolita" w swoim artykule "Milionerów jak na lekarstwo" w Polsce około 13 tysięcy Polaków osiągnęło dochody przekraczające milion złotych. Szacunku dokonano na podstawie ankiety przeprowadzonej w izbach skarbowych. W ciągu roku w Polsce przybyło około 1 tys. Polaków milionerów. Najbogatsi Polacy w zeznaniach podatkowych za 2008 rok wykazali nawet po kilkadziesiąt milionów dochodu. Niestety, dochody większości z nich nie były to już tak wysokie jak jeszcze rok wcześniej.

Rozkład geograficzny grupy najbogatszych jest bardzo nierówny. Najwięcej bogaczy - bo prawie co czwarty - mieszka w najbardziej uprzemysłowionych województwach. Listę otwiera województwo mazowieckie. Tu odnotowano największy przyrost - o 363 osoby - osiągając stan milionerów: 3350 osób. Mazowsze goni Śląsk , gdzie w ciągu ostatnich dwóch lat liczba milionerów wzrosła o dwie trzecie, do 1501. Kolejna na liście jest Wielkopolska (1010 osób) - tutaj jednak w ciągu ostatniego roku liczba krezusów skurczyła się aż o 300 osób.

Z ankiety wynika też, że dochód powyżej jednego miliona złotych deklarowały przede wszystkim osoby prowadzące własne przedsiębiorstwa, ale także prezesi banków, dużych firm, aktorzy i piłkarze - czyli  podatnicy składający PIT 36L. W ich wypadku też występowały największe różnice w nadpłatach i niedoborach w podatku. W województwie podlaskim np. urząd musiał oddać podatnikowi 1,6 mln zł, ale z drugiej strony inna osoba dopłaciła fiskusowi aż 2,7 mln zł. Rekord z 2007 roku sięgał 5,5 mln zł. Z kolei Małgorzata Spychała-Szuszczyńska z Izby Skarbowej w Poznaniu wyjaśnia, że rekordowa kwota, jaką zwrócono podatnikowi w jednym z wielkopolskich urzędów skarbowych, przekroczyła 1 mln zł.

Co ciekawe, z danych zebranych przez "Rz" wynika, że prezesi największych firm giełdowych zarobili maksymalnie do sześciu milionów złotych rocznie. Tymczasem w dość ubogim województwie podlaskim lider miał 9 milionów złotych dochodu, a w warmińsko-mazurskim 11 mln.

źródło: Rzeczpospolita, 06 sierpnia 2009

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Komentarze użytkowników
Dodaj swój komentarz do tego artykułu...13 tysięcy milionerów w Polsce ! ...

Wpisz swój komentarz poniżej.

(wymagane)

(wymagane)

Twój e-mail nie będzie wyświetlany na stronie - to informacja dla administratora