Zur Navigation | Zum Inhalt
Raport BCG "Bogactwo Świata 2009" PDF Drukuj Email
20.09.2009.

Stara Europa znowu jest najbogatszym kontynentem. Amerykańscy bogacze w wyniku recesji stracili w ciągu roku 22% swego majątku – to wynika z najnowszego raportu The Boston Consulting Group "Bogactwo świata 2009" – którego podstawowe tezy podała piątkowa "Rzeczpospolita"

Europa znowu jest najbogatszym kontynentem. Jak podaje "Rz" , największe straty w 2008 roku ponieśli amerykańscy inwestorzy tracąc ponad 8 bln dolarów, czyli 22 proc. wartości tamtejszych aktywów. W Europie kryzys pochłonął tylko 2 bln dolarów, czyli niecałe 6 proc. wartości aktywów. Teraz zarządzane aktywa europejskie wynoszą ok. 32,7 bln dol., a amerykańskie 29,3 bln dol. Jedynie inwestorzy z Ameryki Południowej pomnożyli w ubiegłym roku swoje majątki, zwiększając ich wartość o 100 mld dolarów - wynika z raportu. Należy jednak podkreślić, że obecnie najwięcej aktywów w akcjach posiadają inwestorzy z Ameryki Północnej, choć wskutek kryzysu ich udział zmniejszył się z 50 do 38%. Warto też podkreślić, że liczba milionerów na świecie spadła z 11 milionów do około 9 milionów, co oznacza spadek o 17,8%. Z raportu wynika, że w Polsce wartość aktywów milionerów spadła o 5%.

Według prognozy raportu powrót do stanu sprzed kryzysu nastąpi dopiero około 2013 roku.

- Aktywa zaczną powoli rosnąć w 2010 roku, ale nie spodziewamy się powrotu sprzed kryzysu do 2013 roku - twierdzi Peter Damisch, partner w Boston Consulting Group.

Zdaniem prezesa Rothschild Polska Azja, Jacka Chwedoruka, to rynki wschodzące będą tymi regionami świata, które po kryzysie będą zyskiwać najbardziej. - Transfer bogactwa będzie następował właśnie do Azji choćby z powodu zmian zachodzących na arenie międzynarodowej w podziale pracy - uważa Chwedoruk.

Źródło: Rzeczpospolita 18 września 2009, „Bogactwo Migruje”, Elżbieta Glapiak.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Komentarze użytkowników
Dodaj swój komentarz do tego artykułu...Raport BCG "Bogactwo Świata 2009" ...

Wpisz swój komentarz poniżej.

(wymagane)

(wymagane)

Twój e-mail nie będzie wyświetlany na stronie - to informacja dla administratora