Zur Navigation | Zum Inhalt
Przybywa zamożnych Polaków PDF Drukuj Email
23.05.2010.

W czwartkowej Rzeczpospolitej (20.05) w artykule Pani Moniki Krześniak pt.: "Szybko rośnie liczba zamożnych Polaków" dokonano analizy zamożności naszych rodaków. Z artykułu wynika, że choc polacy narzekają na wysokośc płac, grupa zamożnych rośnie. Co ciekawe, przybywa ich najszybciej w Europie.

Miesięczne zarobki ponad 590 tys. osób w naszym kraju przekroczą w tym roku 7,1 tys. zł. brutto. Warto zauważyć, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat ta liczba się podwoiła a średnioroczny przyrost kształtował się na poziomie ok. 8%. Polaci Ci dysponowali średnim przeciętnym dochodem rozporządzalnym w wysokości 14,6 tys./m-c - dochód ten rósł w ostatnich latach w tempie 30% rocznie. Wyselekcjonowano też grupę najbogatszych Polaków - około 50 tys. osób zarabia już miesięcznie ponad 20 tys. brutto i ma ponad 1 mln. majątku. Cytowanych wyliczeń zamożności dokonała firma KPMG na podstawie danych Ministerstwa Finansów.

Również brytyjska firma MDRC zbadała zamożność Polaków. Według jej ostatniego, opartego na danych z 2008 roku, raportu - liczba osób z majątkiem wartym ponad 1 mln dol. w Polsce wynosi juz 78 tys., a w latach 2006-2008 wzrosła niemal o 30% co jest najlepszym wynikiem spośród 18 zbadanych państw europejskich.

Źródło: Rzeczpospolita, 20-05-2010, M. Krześniak, "Szybko rośnie liczba zamożnych Polaków".

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Komentarze użytkowników
Dodaj swój komentarz do tego artykułu...Przybywa zamożnych Polaków ...

Wpisz swój komentarz poniżej.

(wymagane)

(wymagane)

Twój e-mail nie będzie wyświetlany na stronie - to informacja dla administratora