Zur Navigation | Zum Inhalt
Połączenie liderów rynku sztuki PDF Drukuj Email
11.07.2011.

DESA Unicum przejęła pakiet udziałów w Sopockim Domu Aukcyjnym. Jest to pierwszy etap projektu, którego celem jest połączenie dwóch wiodących firm na rynku sztuki w Polsce, a zarazem umocnienie dominującej pozycji na tym rynku. Będzie to pierwsza fuzja na polskim rynku sztuki.

Dzięki integracji sieci sprzedaży, organizacji na szeroką skalę wspólnych przedsięwzięć sprzedażowych i promocyjnych, poszerzeniu oferty aukcyjnej oraz grona klientów, a także wdrożeniu innowacyjnego systemu CRM, na przełomie roku powstanie niekwestionowany lider polskiego rynku sztuki. Z planowaną łączną sprzedażą na koniec 2011r. na poziomie 47 mln zł szacunkowy udział połączonych firm w rynku wśród wiodących domów aukcyjnych w Polsce będzie na poziomie 60%.

DESA Unicum jest największą i najstarszą firmą w Polsce zajmującą się obrotem dziełami sztuki, do której należy dom aukcyjny i sieć galerii w Warszawie. Rocznie organizuje ponad 20 aukcji sztuki oraz kilkanaście wystaw połączonych ze sprzedażą. Jest pionierem i organizatorem wielu nowych przedsięwzięć na polskim rynku sztuki, jak np. cieszących się ogromnym powodzeniem wśród nowych kolekcjonerów aukcji młodej sztuki czy aukcji plakatu. Również jako pierwszy podmiot na rynku zaangażowała się w coraz bardziej popularny dziś art banking. Od wielu lat współpracuje z największymi domami aukcyjnymi na świecie w zakresie sprzedaży i opinii eksperckich dot. polskiej sztuki – m.in. z Christie’s i Sotheby’s. 

Z kolei Sopocki Dom Aukcyjny jest największym podmiotem na rynku sztuki w Polsce Północnej z rozbudowaną siecią placówek w Warszawie, Sopocie, Gdańsku i Krakowie. Jest to również jedna z najbardziej doświadczonych firm, działająca od początku lat 90-tych. Jej zakres działalności obejmuje nie tylko dzieła sztuki i antyki, ale także m.in. filatelistykę i numizmatykę.

DESA Unicum zamknęła 2010 rok zyskiem na poziomie prawie 4 mln 600 tys. zł, prognozowany zysk w 2011 to 6,5 mln zł przy sprzedaży na poziomie 30 mln zł. 

Połączenie z Sopockim Domem Aukcyjnym pozwoli ugruntować naszą pozycję na rynku i jeszcze bardziej zdystansować konkurencję.  Dzięki rozbudowie sieci placówek o nowe - w najważniejszych obok Warszawy - lokalizacje, tj. w Trójmieście i Krakowie, zaoferujemy klientom lepszy dostęp do naszych usług. Dla nas jest to w pierwszej kolejności inwestycja w nowe rynki i szansa na sprawne wprowadzenie naszych nowatorskich pomysłów na innych rynkach niż tylko warszawski – komentuje Juliusz Windorbski, prezes zarządu DESY Unicum.

W II połowie roku będzie trwał proces integracji, ale już od sierpnia organizowane będą wspólne przedsięwzięcia biznesowe, w tym pierwsza na Pomorzu Aukcja Plakatu w Sopocie (6 sierpnia), wystawy: Wojciecha Fangora i Jerzego Nowosielskiego – również w  Sopocie.

Połączony podmiot będzie posiadał 8 placówek w najważniejszych ośrodkach obrotu dziełami sztuki w Warszawie, Sopocie,  Gdańsku oraz w Krakowie.

Bazując na wspólnych doświadczeniach planujemy m.in. rozwój sieci sprzedaży biżuterii dawnej – obecnie DESA Unicum ma jedną galerię biżuterii na Nowym Świecie w Warszawie, do połowy przyszłego roku chcemy rozwinąć jeszcze dwie placówki – w Trójmieście i w Krakowie.  Wyzwaniem dla nas będzie też wejście na nowe rynki obrotu kolekcjonerskiego, tj. numizmatyczny i filatelistyczny – dodaje Juliusz Windorbski. 

Zamknięcie procesu integracji firm planowane jest na przełom roku. W konsekwencji połączenia, DESA Unicum i SDA nie tylko zintegrują swoją sieć sprzedaży i zainwestują w jej rozwój oraz promocję. Równolegle trwają bowiem prace nad projektem nowoczesnego systemu typu CRM, który pozwoli na sprawne zarządzanie sprzedażą i relacjami z klientami.

Wdrożenie tego typu systemu, który choć jest standardem w zagranicznych domach aukcyjnych, to na naszym rynku bardzo innowacyjnym rozwiązaniem, w połączeniu ze spodziewanymi efektami synergii, pozwoli nam na zdystansowanie konkurencji w tym obszarze -  uzupełnia Juliusz Windorbski, prezes zarządu DESY Unicum.

Za obsługę prawną DESY Unicum w procesie przejęcia udziałów odpowiadała Kancelaria Radcy Prawnego Małgorzaty Sobol.

źródło: FineArt Communications

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Komentarze użytkowników

Na rynku sztuki rzeczywiście mnóstwo się dzieje. Powstał pierwszy w Polsce Fundusz Sztuki Abbey Art Found, ale co ciekawe domy aukcyjne przenoszą swoją działalność do sieci (VIP Art Fair, Paddle8, Art.sy, Artnet czy Artprice). Desa się reformuje. Czekamy i parzymy ...

Napisał Marcin, dzień 07/25/2011 o 04:50

 1 
Strona 1 z 1 ( 1 Komentarze użytkowników )
©2006 MosCom
Polska wersja JoomlaPL Team

Dodaj swój komentarz do tego artykułu...Połączenie liderów rynku sztuki ...

Wpisz swój komentarz poniżej.

(wymagane)

(wymagane)

Twój e-mail nie będzie wyświetlany na stronie - to informacja dla administratora