Zur Navigation | Zum Inhalt
"Propozycja" za pół miliona PDF Drukuj Email
02.09.2012.

Obraz „Propozycja” Władysława Czachórskiego, jednego z najwybitniejszych akademików polskich, został sprzedany za 500 tys. złotych. Transakcja, zrealizowana przez dom aukcyjny DESA Unicum w ramach private sale, odbyła się po uprzednim sprowadzeniu obrazu do Polski.

Dzięki private sale do kolekcjonerów trafiają dzieła wyjątkowe, niejednokrotnie bardzo trudne do zdobycia lub poszukiwane po całym świecie przez długie lata. Na trop „Propozycji” eksperci z DESY Unicum wpadli kilka miesięcy temu. Mając świadomość, że jest to wybitne dzieło klasy muzealnej, postawili sobie za cel sprowadzenie go do Polski. Obraz, będący wcześniej częścią prywatnej zagranicznej kolekcji, obecnie zasila zbiór polskiego kolekcjonera. Wartość transakcji to pół miliona złotych.

Dzieło, poruszające charakterystyczną dla Czachórskiego tematykę buduarowo-salonową, przedstawia młodą kobietę siedzącą w bogatym wnętrzu, wszystko zaś zostało uchwycone przez malarza z fotograficzną dokładnością. Kunszt artysty doceniany był przez jemu współczesnych, którzy chętnie zamawiali jego obrazy, niemniejszą popularnością jego dzieła cieszą się także na dzisiejszym rynku antykwarycznym, wpisując się w trend kolekcjonowania malarstwa realistycznego.

Dzieła dawnych mistrzów, w tym przedstawicieli szkoły monachijskiej, do której zaliczany jest Czachórski wraz z takimi sławami jak Józef Brandt, Alfred Wierusz-Kowalski czy bracia Gierymscy, wciąż cieszą się dużym powodzeniem u kolekcjonerów. W zeszłym roku w samej DESIE Unicum sztuka dawna stanowiła 65% wszystkich transakcji aukcyjnych, osiągając kwotę niemal 8 mln zł.

źródło: FineArt Communications

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Komentarze użytkowników
Dodaj swój komentarz do tego artykułu..."Propozycja" za pół miliona ...

Wpisz swój komentarz poniżej.

(wymagane)

(wymagane)

Twój e-mail nie będzie wyświetlany na stronie - to informacja dla administratora