Zur Navigation | Zum Inhalt
Rozwój rynku sztuki PDF Drukuj Email
30.09.2012.

Alternatywą dla banków są inwestycje alternatywne np. w sztukę. O dojrzałości rynku świadczy między innymi ilość i wartość transakcji. Warto odnotować więc wzrosty, które miały miejsce w I połowie b.r. u największego gracza tego rynku.

W I połowie sezonu aukcyjnego w DESIE Unicum odbyło się 17 aukcji, na których sprzedanych zostało 1277 obiektów sztuki dawnej, współczesnej i najnowszej. Suma sprzedaży od lutego do lipca na samych aukcjach wyniosła niemal 10 mln zł*, co daje ponad dwukrotny wzrost względem obrotów w pierwszej połowie 2011 r. i ponad trzykrotny w porównaniu do I połowy 2010 r.

Znacząco wzrosła też liczba przeprowadzonych aukcji - w analizowanym okresie br. w DESIE Unicum odbyło się aż 17 licytacji, co, porównując do 9 aukcji przeprowadzonych w I poł. 2011 i 7 aukcji w I poł. 2010 r., pokazuje znaczący rozwój tego kanału sprzedaży dzieł sztuki. Każda licytacja przynosi sprzedaż coraz większej liczby obiektów – w pierwszej połowie 2012 r. średnio było to 75 obiektów na aukcji, co stanowi wzrost o 25% względem analogicznego okresu 2011 r. i aż o 47% porównując do pierwszej połowy 2010. 

- Miniona połowa sezonu aukcyjnego pokazuje, że rynek wciąż się rozwija. Zdywersyfikowana oferta aukcji przyciąga nowych kolekcjonerów. Ludzie w Polsce dojrzewają do kupowania sztuki, wychodzimy im naprzeciw organizując coraz większą liczbę aukcji tematycznych, jak np. aukcje biżuterii. Kolejny projekt, który wystartuje na jesieni, to duża licytacja designu i przedmiotów vintage, której oferta zaspokoi nawet najbardziej wymagających kolekcjonerów – mówi Juliusz Windorbski, prezes zarządu DESY Unicum.

źródło: FineArt Communications

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Komentarze użytkowników
Dodaj swój komentarz do tego artykułu...Rozwój rynku sztuki ...

Wpisz swój komentarz poniżej.

(wymagane)

(wymagane)

Twój e-mail nie będzie wyświetlany na stronie - to informacja dla administratora