Zur Navigation | Zum Inhalt
Najbogatsi wg Forbes PDF Drukuj Email
22.09.2013.

Forbes.com po raz kolejny opublikowało swój raport bogactwa za 2013 rok. To był kolejny doskonały rok dla amerykańskich miliarderów. 400 najbogatszych obywateli USA łącznie posiada już 2 biliony dolarów, czyli tyle samo ile wynosi PKB Rosji

Pięć lat po wybuchu kryzysu finansowego, który nadszarpnął majątki miliarderów zarówno w USA, jak i na całym świecie, najbogatsi odrobili straty. Łączny majątek 400 najbogatszych Amerykanów wynosi obecnie nieco ponad 2 bln dol., czyli mniej więcej tyle, ile wynosi PKB Rosji. To o 300 mld dol. więcej niż przed rokiem i ponad dwa razy tyle, co dekadę wcześniej. Przeciętna wartość majątku członka listy Forbes 400 wyniosła aż 5 mld dol., czyli o 800 mln dol. więcej niż ostatnio. To nowy rekord.

Bill Gates po raz dwudziesty z rzędu został najbogatszym Amerykaninem. Dzięki majątkowi wartemu 72 mld dol. odzyskał również z rąk Carlosa Slima Helu pozycję najbogatszego człowieka świata.

Podobnie jak w ubiegłym roku drugie miejsce na liście Forbes 400 zajął Warren Buffett, którego majątek zwiększył się najbardziej wśród wszystkich amerykańskich miliarderów - w ciągu roku urósł o 12,5 mld dolarów. Po rocznej nieobecności do pierwszej 20. powrócił Mark Zuckerberg. Na fali rajdu na akcjach Facebooka, majątek jego założyciela powiększył się o 9,6 mld dolarów.

Wśród dwudziestu najbogatszych obywateli USA ponownie pojawił się Carl Ichan. Inwestor przegrał walkę o powstrzymanie Della przed wyjściem z giełdy, jednak poza tym jego rok był bardzo udany i zapewnił mu awans do pierwszej 20. po raz pierwszy od 2008 roku. W wymiarze procentowym najbardziej pomnożył swoje bogactwo David Duffield z Workday. Obecnie posiada on majątek wyceniany na 6,4 mld dol., czyli ponad trzykrotnie więcej niż przed rokiem. Niewiele gorzej poradził sobie przedsiębiorca i innowator Elon Musk, któremu posiadane 6,7 mld dol. zapewniły 61. pozycję w rankingu.

Na liście znalazło się 20 debiutantów. Wśród wartych wspomnienia znajdują się Michael Rubin, którego internetowy sklep z towarami sportowymi Fanatics niedawno przyciągnął inwestorów venture capital osiągając zawrotną wycenę; Jeff Sutton, który jest właścicielem wielu z najdroższych okien wystawowych przy Piątej Alei i Times Square oraz 35-letni Robert Pera, jeden z zaledwie dziewięciu miliarderów poniżej czterdziestki, właściciel producenta sprzętu bezprzewodowego Ubiquiti Networks, którego wycena poszybowała w sierpniu w górę po publikacji świetnych wyników.

Zaledwie 30 ubiegłorocznych miliarderów w ciągu roku zmniejszyło swój stan posiadania. 28 bogaczy wypadło z grupy 400 najbardziej zamożnych, sześciu zmarło, w tym legenda dźwięku Ray Dolby. Z listy wypadło 28 miliarderów, ale jedynie w 15 przypadkach powodem było zmniejszenie majątku. Tak stało się m.in. w przypadku T. Boone Pickensa, który zaryzykował stawiając na energię wiatru i stracił status milionera, a także Manoja Bhargavy, którego napój energetyczny przegrał w starciu z prawnymi pozwami i spadającymi przychodami. Pozostała trzynastka nie była w stanie obronić się przed naporem wschodzących miliarderów spoza ubiegłorocznej 400. W ten sposób z ekskluzywnej grupy wypadł m.in. właściciel drużyny futbolu amerykańskiego Washington Redskins, Dan Snyder.

Pierwsza dziesiątka przedstawia się następująco:

1   Bill Gates - 72 mld.USD (wiek:57, Microsoft),
2   Warren Buffett - 58,5 mld. USD (wiek:83, Berkshire Hathaway),
3   Larry Ellison - 41 mld. USD (wiek:69, Oracle),
4   Charles Koch - 36 mld. USD (wiek:77, zróżnicowane aktywa),
4   David Koch - 36 mld. USD (wiek:73, zróżnicowane aktywa),
6   Christy Walton - 35,4 mld. USD (wiek:58, Wal-Mart),
7   Jim Walton - 33,8 mld. USD (wiek:65, Wal-Mart),
8   Alice Walton - 33,5 mld. USD (wiek:63, Wal-Mart),
9   Samuel Robson Walton - 33,3 mld. USD (wiek69, Wal-Mart),
10   Michael Bloomberg - 31 mld. USD (wiek:71, Bloomberg LP).

Więcej informacji na forbes.com oraz na forbes.pl

źródło: Forbes.pl

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Komentarze użytkowników
Dodaj swój komentarz do tego artykułu...Najbogatsi wg Forbes ...

Wpisz swój komentarz poniżej.

(wymagane)

(wymagane)

Twój e-mail nie będzie wyświetlany na stronie - to informacja dla administratora