Zur Navigation | Zum Inhalt
Visa Black z dochodami ... 5 tys. zł PDF Drukuj Email
29.09.2013.

Wśród kart VISA, karta VISA Black, pozycjonowana jest bardzo wysoko. Jej posiadacza cechują zwykle ponadprzeciętne dochody - jej posiadanie wiąże się również z ogromnymi limitami i rozbudowanym pakietem usług dodatkowych.

Na ciekawy przypadek natknął się Pan Wojciech Boczoń z serwisu PRNEWS.pl. Przygotowując się do artykułu o kartach prestiżowych natknął się on bowiem na nietypowe znalezisko. Okazuje się, że kartę Visa Black oferuje swoim klientom... Kasa Stefczyka. Na stronie możemy przeczytać: "Visa Black to unikatowa karta płatnicza dedykowana najbardziej wymagającej grupie członków Kasy Stefczyka. Wyposażona w optymalne udogodnienia umożliwia m.in. bezpłatne wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie do 31 grudnia 2013 roku. Zaprojektowana z myślą o wszystkich, którzy cenią elegancję i przywiązanie do polskich symboli." Karta jest czarna, nazwa sugeruje, że to jeden z najbardziej ekskluzywnych plastików na świecie. W praktyce jest to jednak tylko zwykła karta debetowa wydawana posiadaczom konta VIP. By ją otrzymać wystarczą wpływy na poziomie "zaledwie" 5 tys. zł.

Oferta skokowej Visy Black zaskoczyła autora. Zapytał więc Visę, czy w jakiś sposób reglamentuje kolory i nazwy swoich kart. Pan Boczoń otrzymał taką odpowiedź:

"W strukturze produktów Visa Europe nie istnieje odrębna karta Visa Black. Pomimo koloru czarnego ta karta nie jest kartą Visa Infinite; zresztą karta Visa Infinite nie musi być czarna. Ważne aby widniał na niej identyfikator produktu Visa Infinite.

Wydawcy kart Visa w Europie mają dużą swobodę w kształtowaniu nazewnictwa, motywu kolorystycznego swoich kart czy też kierowania ich do wybranych grup klientów danego banku. Każdy bank najlepiej zna swoich klientów i na swój użytek dokonuje segmentacji użytkowników różnych produktów.

Co do zasady można powiedzieć, że użytkownicy kart prestiżowych to osoby, które mają ponadprzeciętne dochody oraz potrzeby, w tym oczekiwania co do kart. Te oczekiwania dotyczą zarówno wyższych limitów wydatków, jakie można realizować za pomocą karty, jak i dodatkowych funkcji towarzyszących danej karcie. Banki zaczęły aktywniej prowadzić politykę segmentacji różnicując oferowane produkty w stosunku do grup o różnych potrzebach i możliwościach. Visa Europe współpracuje z bankami członkowskimi tak, by mogły przedstawiać swoim klientom jak najlepsze oferty, które mogą obejmować pakiety usług dodatkowych towarzyszących danej karcie, np. dostęp do programów lojalnościowych, rozmaite ubezpieczenia, możliwość korzystania z saloników VIP na lotniskach, usługi concierge i wiele innych.

W przypadku kart prestiżowych organizacja Visa Europe wymaga przestrzegania wyższych standardów obsługi - dla przykładu dostarczenie karty zastępczej w ciągu jednego dnia, usługa concierge w przypadku kart Visa Infinite czy też wymóg zapewnienia posiadaczowi karty Visa Infinite i Visa Platinum dostępu do pomocy medycznej i prawnej (płatnej)."

Jak pokazuje powyższy przykład, nie ma sztywnych ram dotyczących nazewnictwa i kart płatniczych. Każdy bank może wydać swoim klientom kartę Visa Black. Nawet jako zwykłą debetówkę o taniego ROR-u. Część banków wydaje co prawda czarne karty, ale zwykle nie były sprzedawane były pod nazwą Visa Black. Na przykład mBank miał czarną Visę Classic z motywem złotej rybki.

źródło: Wojciech Boczoń, PRNEWS.pl

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Komentarze użytkowników
Dodaj swój komentarz do tego artykułu...Visa Black z dochodami ... 5 tys. z... ...

Wpisz swój komentarz poniżej.

(wymagane)

(wymagane)

Twój e-mail nie będzie wyświetlany na stronie - to informacja dla administratora