Zur Navigation | Zum Inhalt
Aukcja w DESA Unicum PDF Drukuj Email
03.12.2013.

Sztuka współczesna umacnia swoją pozycję - po raz pierwszy w historii obroty z aukcji w tym sektorze rynku przekroczyły na świecie miliard Euro (wg raportu ArtPrice.com). W ostatnich tygodniach padły też dwa ważne rekordy – tryptyk Francisa Bacona został najdrożej wylicytowanym dziełem (142 mln USD), a rzeźba Jeffa Koonsa najdroższą pracą żyjącego artysty sprzedaną na aukcji (58,5 mln USD).

12 grudnia w domu aukcyjnym DESA Unicum odbędzie się Aukcja Sztuki Współczesnej, podczas której licytowane będą wybitne przykłady sztuki powojennej: prace polskich klasyków (Kantor, Nowosielski, Fangor, Opałka), oraz twórców zagranicznych (Vasarely i Kuwayama).

Według raportu ArtPrice.com powojenna sztuka generuje już ponad 1/3 skumulowanych obrotów aukcyjnych. Od lipca 2012 do czerwca 2013 sprzedano 45 000 obiektów sztuki współczesnej, a obrót w tym czasie był o 15% większy niż rok wcześniej. W analogicznym okresie giganci rynku odnotowali rekordowe obroty na aukcjach sztuki współczesnej – w Christie’s było to 691 mln USD, a w Sotheby’s 380,4 mln USD.

Tendencje na całym świecie są podobne, polskim wynikom aukcyjnym daleko do tych światowych, jednak i u nas padają rekordy. Aukcje sztuki współczesnej w samej DESIE Unicum w 2012 roku przyniosły rekordowe w historii firmy obroty – 5,7 mln zł, natomiast pierwsza połowa 2013 roku to już prawie 4,7 mln zł. Zakładam więc, że bieżący rok zakończymy jeszcze lepszym wynikiem niż ubiegły – komentuje Juliusz Windorbski, prezes domu aukcyjnego DESA Unicum, dodając, że polski rynek czeka jeszcze jedno ważne wydarzenie w tym roku, które podsumuje nastroje panujące wśród kolekcjonerów i inwestorów: - Aby zaspokoić różnorodne potrzeby naszych klientów zebraliśmy na grudniową aukcję wiele ciekawych obiektów. Tak dobrej oferty nie było na polskich aukcjach już dawno. Obok prac artystów uznanych i poszukiwanych pojawią się dzieła wybitnych przedstawicieli op-artu: Victora Vasarely’ego, Tadasuke Kuwayamy, Edwina Mieczkowskiego, Richarda Anuszkiewicza i Juliana Stańczaka, jednego z prekursorów i czołowych przedstawicieli tego nurtu. 

W marcu bieżącego roku podczas Aukcji Dzieł Jerzego Nowosielskiego w DESIE Unicum padł rekord na pracę tego artysty. Obraz „Dziewczyny na statku” został sprzedany za 414 tys. zł, a więc za kwotę 9-krotnie wyższą od tej, którą osiągnięto na aukcji 17 lat wcześniej. Kolekcjonerzy coraz bardziej doceniają mistyczne, zanurzone w wielokulturowej tradycji prace Nowosielskiego, z uwagą patrzą też na iluzyjne prace Wojciecha Fangora. W pierwszej połowie 2013 najwyżej wycenioną pracą artysty została kompozycja „M68” z 1969 sprzedana za 230 tys. zł, co dało jej drugą po „Dziewczynach na statku”  Nowosielskiego pozycję na liście najdroższych dzieł sztuki współczesnej wylicytowanych w tym roku w DESIE Unicum.

Co jeszcze czeka polski rynek sztuki współczesnej w 2013 roku ?

Zamykająca sezon aukcyjny Aukcja Sztuki Współczesnej to zbiór 65 prac powstałych po 1945 roku. Wśród nich znalazło się kilka ciekawych obrazów pochodzących z amerykańskich kolekcji, niektóre z nich po raz pierwszy trafią na polski rynek sztuki. W katalogu zaprezentowano prace mogące być ozdobą każdej kolekcji, zarówno prywatnej jak i instytucjonalnej. Oferta jest wyjątkowo różnorodna, a ceny wywoławcze bardzo atrakcyjne w porównaniu do wartości rynkowej dzieł, więc każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Na okładce znajduje się obraz z serii „kół” Wojciecha Fangora, który należał kiedyś do kolekcji znanego nowojorskiego fryzjera: Kennetha Battelle. Wśród dzieł klasyków sztuki polskiej powstającej po II wojnie światowej zwracają uwagę prace Tadeusza Kantora. Warto wymienić też obecnych w ofercie artystów, którzy poszli w podobnym do „Informeli” Kantora kierunku „gorącej”, aluzyjnej abstrakcji: Jana Tarasina, Rajmunda Ziemskiego, Jerzego Tchórzewskiego, Tadeusza Brzozowskiego czy Tadeusza Dominika. Wielkim mistrzem sztuki polskiej prezentowanym w katalogu jest również Jerzy Nowosielski. Licytowany będzie niebanalny kompozycyjnie obraz jego autorstwa przedstawiający nagie kobiety na plaży oraz urzekającą malarskim kunsztem i zanurzeniem w ortodoksyjnej tradycji „Ikonę Michała Archanioła”. Oniryczne, surrealistyczne w duchu wizje to domena twórców takich jak Kazimierz Mikulski i Zdzisław Beksiński. Przykładami sztuki konceptualnej są natomiast prace Ryszarda Winiarskiego i Edwarda Krasińskiego. Abstrakcja geometryczna reprezentowana jest przez reliefy Henryka Stażewskiego. Na aukcji pojawili się także twórcy o randze światowej, klasycy wywodzącej się z awangardy przedwojennej i abstrakcji geometrycznej sztuki Op-artu: „ojciec” kierunku Victor Vasarely, a także artyści amerykańscy polskiego pochodzenia: Julian Stańczak, Richard Anuszkiewicz i Ed Mieczkowski.

Patronem aukcji jest PKN Orlen.

Aukcja odbędzie się 12 grudnia o g. 19 w siedzibie domu aukcyjnego DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50. Wystawę przedaukcyjną można oglądać w godzinach pracy galerii, tj. od poniedziałku do piątku w godzinach od 11 do 19 oraz w soboty w godzinach od 11 do 16.

źródło: FineArt Communications

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Komentarze użytkowników
Dodaj swój komentarz do tego artykułu...Aukcja w DESA Unicum ...

Wpisz swój komentarz poniżej.

(wymagane)

(wymagane)

Twój e-mail nie będzie wyświetlany na stronie - to informacja dla administratora