Zur Navigation | Zum Inhalt
Rentowność lokat w 2013 roku PDF Drukuj Email
19.01.2014.
Według analizy openfinance standardowe lokaty w 2013 roku przyniosły średnio 3,11% realnego zysku.

Średnia nominalna stawka zakończonych w grudniu 12-miesięcznych lokat ze stałym oprocentowaniem wynosiła 4,83 proc. wobec 4,97 proc. w listopadzie. W połączeniu z niewielkim wzrostem inflacji (0,7 proc. r/r wobec 0,6 proc. r/r w listopadzie) spowodowało to spadek realnej stopy z 3,41 proc. w listopadzie do 3,19 proc. w grudniu. To wciąż jednak powyżej średniej za cały ubiegły rok, która wyniosła 3,11 proc.

W pięciu bankach realny zysk z zakładanych przed rokiem lokat wyniósł co najmniej 4 proc. Najwyższą rzeczywistą rentownością na poziomie 4,18 proc. zakończył się depozyt z grudnia 2012 r. zakładany w Meritum Banku, który oferował wówczas 6,06 proc. w ujęciu nominalnym. Na drugim miejscu znalazły się depozyty PBP Banku (w międzyczasie połączył się on z FM Bankiem) na 6 proc., które realnie dały zarobić 4,13 proc. Na kolejnym miejscu ex aequo znalazły się oferty Eurobanku oraz FM Banku. Oba oferowały roczne lokaty na 5,9 proc., które po uwzględnieniu podatku i inflacji dały zarobić 4,05 proc. Realny zysk na 4-proc. poziomie wypracowała także lokata zakładana w Toyota Banku (5,84 proc. nominalnie).

Aby za rok aktualnie zakładane lokaty przyniosły taki sam realny zysk jak obecnie, deflacja (spadek cen) w styczniu 2015 r. musiałaby przekroczyć 1 proc. r/r. To, że zyski z kończących się depozytów będą znacznie niższe, jest więc niemal przesądzone. Spierać się można wyłącznie o to, jak bardzo one spadną. Naturalnie wszystko zależy od przyjętych prognoz – przy inflacji ma poziomie 1,5 proc. r/r średnia rzeczywista rentowność wyniosłaby 0,61 proc., ale już przy 2,2 proc. inflacji średni realny zysk byłby ujemny (-0,08 proc.), a połowa z zakładanych obecnie lokat nie ochroniłaby siły nabywczej zdeponowanych środków. Oczywiście należy pamiętać, że obliczenia bazowały na wskaźnikach Głównego urzędu Statystycznego.

Tak niskie rentowności lokat będą skłaniać inwestorów do inwestowania w alternatywne instrumenty. Nie dziwią więc spekulacje dotyczace wzrostu popytu na jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych czy na nieruchmości. I nie ma tu znaczenia, że na lokatach negocjowanych można rentowność zwiększyć o 1-2%.


źródło: Michał Sadrak, Open Finance
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Komentarze użytkowników
Dodaj swój komentarz do tego artykułu...Rentowność lokat w 2013 roku ...

Wpisz swój komentarz poniżej.

(wymagane)

(wymagane)

Twój e-mail nie będzie wyświetlany na stronie - to informacja dla administratora