Zur Navigation | Zum Inhalt
Nowe monety kolekcjonerskie PDF Drukuj Email
09.03.2014.

W poniedziałek 3 marca Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu nowe monety kolekcjonerskie z dwóch serii – „Skarby Stanisława Augusta” oraz „Historia monety polskiej”. Na kolekcjonerów czekają: złota moneta o nominale 500 zł i srebrna pięćdziesięciozłotówka z podobizną Kazimierza Wielkiego oraz srebrne 10 zł z wizerunkiem denara typu 2. Bolesława Krzywoustego.

W serii „Skarby Stanisława Augusta” ukazują się monety będące replikami medali powstałych pod koniec XVIII wieku w mennicy warszawskiej na zamówienie ostatniego króla Rzeczypospolitej. „Kazimierz Wielki” to czwarty temat w serii.

Rewersy najnowszych monet przedstawiają wizerunek Kazimierza Wielkiego, wzorowany na portrecie autorstwa Marcella Bacciarellego. Kazimierz Wielki był władcą, którego panowanie przyniosło Polsce wiele korzyści. Za jego czasów rozkwitała gospodarka, utworzono szlak handlowy łączący Bałtyk z Morzem Czarnym, w całym kraju powstały dziesiątki nowych budowli, zarówno świeckich, jak i sakralnych. Kazimierz Wielki ufundował także pierwszy polski uniwersytet – Akademię Krakowską. Przeprowadził reformę monetarną, która wprowadziła nowe jednostki, w tym grosz krakowski – pierwszą rodzimą grubszą monetę srebrną.

Na awersach monet odwzorowano łaciński napis z medalu, który w przekładzie znaczy: „Syn Łokietka, pierwszy prawa ojczyste zebrał i ułożone w Wiślicy ogłosił, miast wiele obwarował, Ruś Czerwoną do Korony przyłączył, pragnął zrobić i zrobił szczęśliwymi obywateli i rolników; ostatni z domu Piasta król. Umarł roku 1370, mając lat 60, panowawszy lat 33, dnia 5 listopada”.

Nakład wybitej w czystym złocie (próba 999,9) monety 500-złotowej nie przekroczy 750 egzemplarzy, a srebrnej (próba 999) – 5 tys. egzemplarzy. Autorem awersów oraz napisów na rewersach jest Robert Kotowicz. Rewersy zaprojektowała Anna Wątróbska-Wdowiarska. Następne monety w serii „Skarby Stanisława Augusta” – „Ludwik Węgierski” – ukażą się we wrześniu.

„Denar typu 2. Bolesława Krzywoustego” to trzecia moneta w serii „Historia monety polskiej”, upamiętniającej liczącą już przeszło 1000 lat historię polskiego mennictwa. Na jej rewersie widnieje awers denara, przedstawiający Bolesława Krzywoustego na tronie, trzymającego w dłoni miecz – insygnium władzy. Wizerunkowi księcia towarzyszy jego imię: BOLEZLAVS. Awers – poza miniaturą tradycyjnego awersu współczesnych polskich monet – odwzorowuje fragment rewersu denara z wizerunkiem krzyża oraz napisem DENARIVS. Moneta „Denar typu 2. Bolesława Krzywoustego” została wybita w srebrze w nakładzie 20 tys. sztuk. Autorką projektu jest Dominika Karpińska-Kopiec. Następna moneta w serii „Historia monety polskiej” – „Brakteat Mieszka III” – ukaże się we wrześniu.

Opisane wyżej monety można kupować od 3 marca w sklepie internetowym Kolekcjoner, a także w oddziałach okręgowych NBP. Ceny monet „Kazimierz Wielki”: 500-złotowa – 11 750 zł, 50-złotowa – 600 zł. Cena monety „Denar typu 2. Bolesława Krzywoustego” wynosi 142 zł. Więcej informacji o monetach „Kazimierz Wielki” oraz „Denar typu 2. Bolesława Krzywoustego” – w folderach numizmatycznych NBP.

Kolejne emisje monet kolekcjonerskich NBP już 15 kwietnia. Do obiegu zostaną wprowadzone monety „Kanonizacja Jana Pawła II” – złota o nominale 100 zł, srebrne 500 i 10 zł oraz dwuzłotówka ze stopu Nordic Gold. Na szczególną uwagę zasługuje srebrna moneta o nominale 500 zł – zostanie wybita w nakładzie 966 egzemplarzy, każdy o wadze jednego kilograma.

Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP – także kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Więcej informacji na temat emisji wartości kolekcjonerskich NBP, w tym wizerunki monet, znajduje się na stronie internetowej NBP oraz w folderze „Monety okolicznościowe NBP”.

źródło: PRnews.pl

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Komentarze użytkowników
Dodaj swój komentarz do tego artykułu...Nowe monety kolekcjonerskie ...

Wpisz swój komentarz poniżej.

(wymagane)

(wymagane)

Twój e-mail nie będzie wyświetlany na stronie - to informacja dla administratora