Zur Navigation | Zum Inhalt
Więcej polskich milionerów PDF Drukuj Email
21.07.2014.
Z roku na rok polskich milionerów jest coraz więcej - pisze "Rzeczpospolita" w swoim dzisiejszym artykule.

14,7 tys. Polaków zadeklarowało ponad milion złotych dochodów. Liczba osób mających w 2013 r. ponad milion złotych dochodów wzrosła o 1200 czyli o 0 proc. rok-do roku. To bardzo dużo, bo w ciągu ostatnich siedmiu lat ich liczba zwiększyła się ledwie o 3000. Dane te zebrano przez "Rz" w izbach skarbowych.

Kim są polscy milionerzy? To głównie osoby prowadzące działalność gospodarczą i płacące podatek liniowy według stawki 19 proc. Kolejną grupę pod względem rodzaju płaconego podatku stanowią menedżerowie zatrudnieni w firmach. Jak wynika z danych izb skarbowych, najmniej milionerów jest wśród giełdowych graczy. Oczywiście dane izb skarbowych nie uwzględniają osób, które nie rozliczają się w Polsce.

Zdaniem Piotra Maksymiuka, doradcy podatkowego w firmie Baker&McKenzie, naprawdę bogaci ludzie w Polsce podatków nie płacą. Wyjątkiem są jedynie krezusi, którzy kierują się względami patriotycznymi. Jak podkreśla ekspert, milionowe dochody wykazują najczęściej przedsiębiorcy z firm średniej wielkości oraz wysokiej klasy specjaliści, którym ustawodawca zezwala na indywidualne rozliczenie się według stawki 19 proc. - Dochody tej grupy nie są aż tak duże, aby opłacało im się uciekać do rajów podatkowych - tłumaczy Maksymiuk.

W 14 województwach przybyło osób, które wykazały w PIT milionowe dochody za 2013 rok. Najwięcej milionerów jest w województwie mazowieckim - aż 3971, kolejne miejsca zajmują: Śląsk - 1553, małopolskie - 1427 i Wielkopolska - 1407. Najmniej jest ich w Lubuskiem - 277, na Opolszczyźnie - 252 oraz w Świętokrzyskiem - 252. Rekordzista pochodzi z Pomorza - w 2013 roku zarobił 26 mln złotych.

Źródło: Elżbieta Glapiak, Rośnie armia milionerów, rp.pl,
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Komentarze użytkowników
Dodaj swój komentarz do tego artykułu...Więcej polskich milionerów ...

Wpisz swój komentarz poniżej.

(wymagane)

(wymagane)

Twój e-mail nie będzie wyświetlany na stronie - to informacja dla administratora