Zur Navigation | Zum Inhalt
Bankowość spółdzielcza a private banking PDF Drukuj Email
08.08.2014.


W lutowym numerze czasopisma "Nowoczesny Bank Spółdzielczy" ukazał się artykuł Prof. UG dr hab. Eugeniusza Gostomskiego pod tytułem: "Bankowość spółdzielcza w Niemczech: Private banking bogaci są wszędzie".

W artykule przybliżono specyfikę obsługi Klientów Zamożnych przez Niemieckie banki spółdzielcze.

Niemieckie banki spółdzielcze oferują produkty private banking dla zamożnych klientów, najbardziej zaangażowane w tym są duże instytucje, o sumie bilansowej powyżej miliarda euro.

Z badania wynika, że jedna trzecia dużych banków spółdzielczych samodzielnie sprzedawała klientom produkty i usługi zaliczane do private banking, a jedna czwarta czyniła to we współpracy z DZ Privatbank, instytucją działającą w ramach sektora spółdzielczego. Natomiast wśród banków średniej wielkości, tzn. wykazujących aktywa 500 mln – 1 mld euro, tylko 10 proc. miało w ofercie własny private banking. Żaden bank o sumie bilansowej poniżej 500 mln euro nie deklarował samodzielnej obsługi klientów zamożnych.

Private banking w sektorze spółdzielczym ma swoją specyfikę, granica dochodów bądź posiadanego majątku klientów jest niższa niż w bankach komercyjnych. Szacuje się, że 1,2 mln gospodarstw domowych dysponuje walorami finansowymi, gotówką i środkami na lokatach o łącznej wartości ponad 250 tys. euro. Niemcy preferują bezpieczne instrumenty finansowe: papiery dłużne, lokaty bankowe i złoto, które stanowią 53 proc. portfela zamożnych klientów. Osoby te relatywnie mniej majątku gromadzą w akcjach, certyfikatach inwestycyjnych i instrumentach pochodnych.

Niemiecki rynek private banking jest największym rynkiem typu onshore w Europie. Dochody są szacowane na poziomie 9–10 mld euro, banki spółdzielcze wraz z lokalnymi kasami oszczędności uzyskały w tym rynku już 35-proc. udział. Kluczową rolę w obszarze private banking odgrywa DZ Privatbank S.A. z siedzibą w Strassen (Luksemburg). Jest to spółka akcyjna – własność dwóch niemieckich banków zrzeszających DZ Banku (70 proc.) i WGZ Banku (19 proc.) oraz banków spółdzielczych (11 proc.).

DZ Privatbank posiada oddziały w 7 dużych miastach niemieckich oraz w Singapurze i w Zurychu. Bank ten stanowi centrum kompetencyjne private banking, zatrudnia 750 osób, we współpracy z ponad 200 bankami ludowymi i Raiffeisena oferuje kompleksowe doradztwo finansowe, strategie lokowania środków i zarządzania portfelem aktywów. Na rynku występuje pod marką VP PrivateBanking. Paleta produktów jest szeroka i nie ogranicza się do zarządzania aktywami, obejmuje np. usługi związane z utworzeniem i prowadzeniem fundacji, zarządzanie nieruchomościami czy sprzedaż firmy. DZ Privatbank ponadto zajmuje się szkoleniem, dzięki temu banki ludowe i Raiffeisena budują kompetencje potrzebne do obsługi zamożnych klientów

Więcej informacji oraz całość artykułu w czasopiśmie: "Nowoczesny Bank Spółdzielczy" oraz na stronie alebank.pl.

źródło: alebank.pl

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Komentarze użytkowników
Dodaj swój komentarz do tego artykułu...Bankowość spółdzielcza a private ba... ...

Wpisz swój komentarz poniżej.

(wymagane)

(wymagane)

Twój e-mail nie będzie wyświetlany na stronie - to informacja dla administratora