Zur Navigation | Zum Inhalt
Aukcja Sztuki Współczesnej PDF Drukuj Email
23.02.2015.
Historia polskiej sztuki drugiej połowy XX wieku, ważne postaci i zjawiska kształtujące rodzimą scenę artystyczną składają się na katalog Aukcji Sztuki Współczesnej, która odbędzie się 26 lutego w domu aukcyjnym DESA Unicum. Zaprezentowano w nim prace twórców takich jak Roman Opałka, Tadeusz Kantor, Henryk Stażewski, Jan Lebenstein czy Stanisław Fijałkowski. Nie zabrakło niedawno zmarłych klasyków: Tadeusza Dominika i Jana Berdyszka. Rozbudowany katalog przybliża kolekcjonerom wybrane dzieła artystów, ich refleksję teoretyczną oraz związane z ich twórczością pochodzące z epoki wypowiedzi krytyków sztuki. W ofercie aukcji pojawiły się też dzieła artystów światowych.

Katalogi Aukcji Sztuki Współczesnej coraz częściej obfitują w niezwykłe dzieła powstałe po 1945 roku, często są to prace o muzealnej wartości. 

Lata 50., 60. i 70.

Tym razem szczególnie dobrze reprezentowana została sztuka przełomu lat 50. i 60. XX w. Uwagę zwraca zdobiący okładkę, bogaty fakturowo, okazały obraz Jana Lebensteina „Figura 126” z 1961 roku, który prezentowany był w nowojorskiej Galerii Chalette w latach 60. Równie ciekawe są łączące obraz natury z dynamiczną, informelową abstrakcją wczesne prace Tadeusza Dominika z 1958 i 1968 roku. W latach 1958-59 Dominik przebywał w Paryżu na stypendium rządu francuskiego, niedługo potem, w 1962 wyjechał do Nowego Jorku w związku ze stypendium Forda. Tym samym z Paryża, dawnego skupiska artystycznych idei, trafił do Nowego Jorku, nowego centrum sztuki - światowe galerie i muzea stały wówczas otworem przed młodym malarzem, począwszy od Biennale w Wenecji (1956) i São Paulo (1958), czego świadectwem są liczne nagrody, m.in. Guggenheim Award. Wczesne prace niedawno zmarłego mistrza polskiego malarstwa są dziś prawdziwą rzadkością na rynku.

Najważniejszym przedstawicielem nurtu informelowego w malarstwie polskim był w tamtym czasie Tadeusz Kantor – w katalogu lutowej aukcji znalazła się jego abstrakcja z 1960 roku. Kantor po latach określał swoją sztukę około roku 1960 terminem „informel” - odnosił się on przede wszystkim do „bezforemności” malarstwa, a nie do operowania plamą i gestem (jak w taszyzmie). Artysta dawał przez to wyraz swojej niezależności.

Z 1965 roku pochodzi wczesna praca Romana Opałki – „Kompozycja abstrakcyjna: z cyklu Alfabet grecki”. Początkowe próby związane ze sztuką realistyczną artysta porzucił na przełomie lat 50. i 60. na rzecz malarstwa materii. Prezentowany obraz wywodzi się właśnie z tych poszukiwań. Jego płaszczyzna, kształtowana farbą nakładaną szeroką szpachlą, ma wyraźny reliefowy charakter.

Ducha surrealizmu przywołuje z kolei wczesna praca Kazimierza Mikulskiego z 1962 roku zatytułowana „Przemiana”, w której tajemnicze kobiece postaci wyłaniają się z nieokreślonego tła. W pracach z tego okresu widoczny jest już charakterystyczny, w pełni niemal ukształtowany styl artysty, któremu pozostał wierny do końca drogi twórczej. Najczęściej występującym elementem, wokół którego Mikulski budował poetycką, nasyconą metaforami i symboliką narrację, jest postać kobiety. Wyznacznikami stylu Mikulskiego od samego początku stały się także linearyzm i pastelowa kolorystka. 

Wokół postaci kobiety, rozumianej w specyficzny, uduchowiony sposób, koncentrowała się też sztuka Jerzego Nowosielskiego. Sam malarz pisał: „pełna synteza spraw duchowych z rzeczywistością empiryczną dokonuje się właśnie w postaci kobiety (...). Jeżeli malarza interesuje problem cielesności, jakiś sposób łączenia spraw duchowych ze światem bytów fizycznych, to zupełnie naturalne jest, że zaczyna się interesować wyglądem kobiety”. Na aukcji znajdą się tym razem trzy prace tego artysty: bardzo wczesna „Martwa natura” z lat 40., oraz dwa obrazy prezentujące akty kobiece: „Murzynka na plaży” (1994) i „Wnętrze z kobietami” z (1977). Ten ostatni obraz należy do niezwykle charakterystycznego „czarnego” stylu artysty, który dominował do końca lat 70. 

Lata 70. XX w. reprezentują w katalogu także świetne, niepokojące połączeniem aluzji i abstrakcji prace Stanisława Fijałkowskiego. Do najbardziej charakterystycznego, zapoczątkowanego w 1972 roku, cyklu „Autostrad” należy obraz „XXXXIV Autostrada - Zawrócenie z drogi pod wpływem złego samopoczucia”, który prezentowany był na indywidulanej wystawie artysty w warszawskiej galerii „Zapiecek” w 1976 roku. 

Abstrakcja i międzynarodowy Op-art

Abstrakcję geometryczną reprezentują w katalogu trzy reliefy Henryka Stażewskiego, w tym najwcześniejszy z nich, powstały w 1969 roku, „Relief nr 11” zaskakujący nagłym „tąpnięciem” kompozycji, interwencją zaburzającą rytm wyrazistych, niemal fluorescencyjnych niebiesko-różowych pasów. Z kolei konceptualny aspekt abstrakcji geometrycznej wydobywa praca Ryszarda Winiarskiego „Dwudziesta ósma gra 10 x 10” z 1982 roku. Zgodnie z koncepcją artysty, jego prace były wynikiem połączonych ze sobą czynników przypadku i zaprogramowania. Program przewidywał np. wybór wielkości kwadratu, wybór koloru lub narożnika obrazu, od którego zaczynała się rozwijać kompozycja. O ostatecznym wyborze elementów decydował jednak przypadek, czyli rzut kostką lub monetą. 

Geometrią odwołującą się do złudzeń optycznych operowali europejscy i amerykańscy artyści reprezentujący nurt Op-artu. W katalogu Aukcji Sztuki Współczesnej 26 lutego znalazły się interesujące prace Włoszki Mariny Apollonio, Amerykanina Francisa Hewitta oraz tworzących w Stanach artystów polskiego pochodzenia: Richarda Anuszkiewicza i Juliana Stańczaka.

Ostatnie dekady

Wyjątkowo intersująco wygląda oferta sztuki powstającej w latach 80. i na początku 90. Uwagę zwracają zwłaszcza prace członków „Gruppy”, najsłynniejszej formacji artystycznej lat 80.: Jarosława Modzelewskiego, Marka Sobczyka i Ryszarda Grzyba. Malarski rozmach prezentuje „ognista”, czerwona abstrakcja Leona Tarasewicza, która postała latem 1988 roku, gdy twórca przebywał w Nowym Jorku na stypendium Fundacji Kościuszkowskiej. W nowojorskiej pracowni powstała seria „amerykańskich” obrazów, inspirowanych bujną naturą parków narodowych, utrzymanych w błękitno-czerwono-żółtej kolorystyce. Wówczas rozpoczęła się wielka, międzynarodowa kariera artysty, który jest do dziś jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie malarzy działających w Polsce.

Aukcja Sztuki Współczesnej odbędzie się 26 lutego (czwartek) o godzinie 19 w siedzibie domu aukcyjnego DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50. Wystawę aukcyjną można oglądać od 16 do 26 lutego w siedzibie domu aukcyjnego.

Katalog dostępny jest na www.desa.pl  oraz w galeriach DESY Unicum.

źródło: FineArt Communications
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Komentarze użytkowników
Dodaj swój komentarz do tego artykułu...Aukcja Sztuki Współczesnej ...

Wpisz swój komentarz poniżej.

(wymagane)

(wymagane)

Twój e-mail nie będzie wyświetlany na stronie - to informacja dla administratora