Zur Navigation | Zum Inhalt
Jakie nieruchomości kupują najbogatsi ? PDF Drukuj Email
06.04.2015.
Sotheby's International Realty, globalny nr 1 na rynku nieruchomości luksusowych, podsumował wyniki sprzedaży za 2014 - rok ten okazał się rekordowy pod kątem wzrostów. Na samym rynku amerykańskim sieć osiągnęła wynik sprzedaży na poziomie 70 miliardów dolarów, co stanowi wzrost o 11% w stosunku do 2013 r.

Publikacji wyników towarzyszy analiza dotycząca tegojakie nieruchomości najchętniej kupują najzamożniejsi ludzie na świecie. Badania przeprowadzone na zlecenie Sotheby's International Realty wskazują, że upodobania milionerów z różnych zakątków globu są spójne: od lat prym wiodą rezydencje położone nad wodą, zabytkowe posiadłości o charakterze historycznym i lokalizacje w modnych wakacyjnych kurortach. "Ultrabogaci" z całego świata lokują w nieruchomościach majątek wart łącznie prawie 3 biliony USD,co stanowi liczbę przewyższającą PKB Indii... Niemal 80% z nich poza głównym domem ma co najmniej jedną, a zwykle więcej luksusowych nieruchomości.

"Ultrabogaci"

Według danych SIR, na świecie jest 211 275 osób określanych jako "ultrabogate" (Ultra High Net Worth - UHNW) - uznaje się za nie ludzi posiadających aktywa netto o wartości przynajmniej 30 mln USD. Dwa najważniejsze regiony, w których zamieszkuje odpowiednio 35% i 29% światowej grupy osób posiadającej majątki o najwyższej wartości, to Północna Ameryka i Europa. Tak jak przez setki lat, tak i dziś, jeden z istotnych składników ich majątku stanowią nieruchomości. Jak rozumieć pojęcie "luksusowych nieruchomości mieszkalnych"? W globalnym raporcie Sothenys International Realty to takie, których wartość wynosi więcej niż 1.000.000 dolarów.
 
Czym kierują się milionerzy, kupując wymarzone domy?

"Luxury Lifestyle Report", analiza opublikowana przez SIR, dowodzi, że choć kupujący na całym świecie mają podobne upodobania, można też dopatrzeć się specyficznych trendów na poszczególnych rynkach. I tak na przykład, gdyby życzenia najbogatszych Amerykanów mogły zostać wyrażone w jednym idealnym domu, byłaby to luksusowa posiadłość na wybrzeżu, nad rzeką, jeziorem lub morzem, z garażem mogącym pomieścić kolekcję samochodów, zaprojektowana i urządzona według ich własnego projektu. Z kolei bogaci Brytyjczycy przykładają szczególną wagę do historycznej wartości rezydencji, poszukując obiektów pałacowych, dworów czy prestiżowych posiadłości. Chińczykom szczególnie zależy na właściwej prezentacji swoich zbiorów dzieł sztuki i szukając rezydencji, zwracają uwagę na elementy takie jak galeria, sejfy.
 
Trzeba wyróżnić dwa typy luksusowych nieruchomości - pierwszym będzie tzw. główny dom, a więc podstawowy adres, związany z "bazą" rodziny i miejscem pracy. Drugie (i kolejne) domy to z kolei nieruchomości kupowane głównie z myślą o czasie wolnym - letnich czy zimowych wakacjach, pasjach albo ojczyźnie, do której chce się wracać. W porównaniu z sytuacją sprzed pięciu lat większość zamożnych klientów z USA, Wielkiej Brytanii, Brazylii i Chin jest bardziej skłonna kupić jako główne lokum prestiżową podmiejską rezydencję niż obiekt w centrum miasta. Jeśli chodzi o następną inwestycję tego rodzaju, tzw. "drugi dom", najpopularniejszą opcją okazał się dom nad wodą - najwięcej (42 procent) klientów w segmencie luksusowym zainteresowanych było rezydencjami położonymi nad brzegiem rzeki, jeziora lub morza.
 
Większość zamożnych klientów skłaniało się ku zakupowi rezydencji w celu przeznaczania jej na rodzinną siedzibę, to jest z zamiarem zapisania jej dzieciom. W przypadku niemal połowy agencji należących do sieciSIR, klienci kupujący rezydencje z myślą o swoich potomkach wydają od miliona do trzech milionów dolarów. Jednym z kluczowych aspektów branych pod uwagę przez nabywców nieruchomości jest - obok walorów użytkowych - zwrot z inwestycji.

źródło: PRNews.pl
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Komentarze użytkowników
Dodaj swój komentarz do tego artykułu...Jakie nieruchomości kupują najbogat... ...

Wpisz swój komentarz poniżej.

(wymagane)

(wymagane)

Twój e-mail nie będzie wyświetlany na stronie - to informacja dla administratora