Zur Navigation | Zum Inhalt
Kwadrat Fangora w DESIE PDF Drukuj Email
21.06.2015.

W katalogu ostatniej w tym sezonie Aukcji Sztuki Współczesnej, która odbędzie się 23 czerwca, obok prac takich artystów jak Henryk Stażewski, Jan Tarasin, Tadeusz Dominik, Stanisław Fijałkowski czy Jerzy Nowosielski, znajdzie się wyjątkowe płótno Wojciecha Fangora z kolekcji amerykańskiego artysty Richarda Artschwagera. Jego wartość wycenia się na 200 do 350 tys. zł.  Aukcja jest odpowiedzią na stale rosnące zainteresowanie segmentem sztuki współczesnej wśród kolekcjonerów. Poprzednia odbyła się pod koniec maja przynosząc obrót w wysokości 4,7 mln zł.

Kompozycja Wojciecha Fangora z 1966 roku stanowi reprezentatywny przykład dla ówczesnych poszukiwań twórczych malarza, czyli badania możliwości uzyskania przestrzeni w obrazie i wzajemnych relacji barw. Płótno o tytule „E34”  utrzymane jest w kolorystyce zgaszonej żółci i zieleni, w odróżnieniu od klasycznych „kół” w centrum kompozycji znalazł się kwadrat o zaoblonych kątach. Praca pochodzi z kolekcji amerykańskiego artysty Richarda Artschwagera, kojarzonego przede wszystkim z pop-artem i sztuką konceptualną. Po raz pierwszy zaprezentowano ją na indywidualnej wystawie Fangora w 1966 roku w Dom Galerie w Kolonii. Cena wywoławcza obrazu na Aukcji Sztuki Współczesnej w DESIE Unicum to 140 tys. zł, przy estymacji pomiędzy 200 a 350 tys. zł.

Surrealistyczne, groteskowe spojrzenie na rzeczywistość zaskakuje w bogatych fakturowo i kolorystycznie obrazach Tadeusza Brzozowskiego. Dzieło tego artysty, ironicznie zatytułowane „Padlinna & Ścierwiątka”, prezentowane było w 1980 roku na wystawie polskiego malarstwa w Barcelonie i Madrycie. Licytowane będą również dwie klasyczne prace Tadeusza Dominika przedstawiające ujęte syntetycznie pejzaże oraz zagadkowe, liryczne kompozycje Stanisława Fijałkowskiego. Na czerwcowej aukcji nie zabraknie płócien Jerzego Nowosielskiego. Tym razem licytowany będzie niewielki, nastrojowy, utrzymany w tonacjach błękitu i zieleni „Pejzażyk” z serii obrazów nazwanej przez artystę „impresjonistycznymi” oraz klasyczny, poddany silnej syntetyzacji akt z 1966 roku zatytułowany „Wiosna”. Na uwagę zasługuje również utrzymana w czarno-białej kolorystyce kompozycja Jana Tarasina z początku lat 90., pod tytułem „Puszka Pandory” (estymacja: 140-180 tys. zł), w której dostrzec można wyraźnie fascynację artysty chińską kaligrafią. Na stronach katalogu znajdą się także prace artystów, którzy na minionej aukcji znaleźli się w cenowej czołówce – w tym m.in. dwa klasyczne reliefy Henryka Stażewskiego.

Ekspresyjny nurt abstrakcji odnaleźć będzie można w obrazach Aleksandra Kobzdeja, Jadwigi Maziarskiej czy Rajmunda Ziemskiego. Diametralnie odmienny, interesujący akcent stanowią w katalogu symboliczne, czerpiące ze stylistyki realizmu magicznego płótna Rafała Olbińskiego oraz dwa obrazy autorstwa założyciela i mistrza Grupy Janowskiej skupiającej malarzy-amatorów z Janowa Śląskiego, Teofila Ociepki, przedstawiające wyimaginowane rajskie pejzaże, zamieszkałe przez fantastyczne stworzenia.

Na poprzedniej Aukcji Sztuki Współczesnej, która odbyła się w DESIE Unicum 28 maja, sprzedane zostały 63 obiekty za łączną sumę ponad 4,7 mln zł. Wynik aukcji potwierdza trwającą modę na sztukę współczesną na polskim rynku sztuki. Analogiczne zjawisko obserwować można się na rynkach światowych. Największym powodzeniem wśród kolekcjonerów cieszyła się abstrakcja geometryczna i op-art. Obiektem, który uzyskał najwyższą cenę na aukcji okazała się „Tsika” Victora Vasarely’ego (394 000 zł).  Obraz z serii „kół” Wojciecha Fangora został sprzedany za 371 000 zł, natomiast abstrakcja geometryczna w bardziej uduchowionej wersji, autorstwa Jerzego Nowosielskiego, uzyskała cenę 336 500 zł. Dużym powodzeniem cieszyły się także minimalistyczne reliefy Henryka Stażewskiego – w katalogu znalazły się aż trzy, z czego najdrożej sprzedano biały dyptyk, za 267 500 zł. Ozdobę katalogu stanowiła „Dekompozycja zstępująca 14” Adama Marczyńskiego, za którą nowy właściciel zapłacił 210 000 zł.

źródło: FineArt Communications

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Komentarze użytkowników
Dodaj swój komentarz do tego artykułu...Kwadrat Fangora w DESIE ...

Wpisz swój komentarz poniżej.

(wymagane)

(wymagane)

Twój e-mail nie będzie wyświetlany na stronie - to informacja dla administratora