Zur Navigation | Zum Inhalt
Wyjątkowa aukcja w Desie Unicum PDF Drukuj Email
15.09.2015.
Już 17 września na Aukcji Prac na Papierze w warszawskim domu aukcyjnym DESA Unicum pojawi się praca Tamary Łempickiej – jednej z najdroższych artystek świata. Jej dzieła zdobią kolekcje takich gwiazd jak Madonna, Jack Nicholson czy Barbra Streisand. Jak dotąd, najdroższy obraz protoplastki stylu Art déco, „La reve”, został sprzedany za 8,5 mln dolarów. Pod młotek pójdzie również rzadki nokturn Zofii Stryjeńskiej, praca mistrza akwareli – Juliana Fałata i nietuzinkowy pastel Bolesława Cybisa.

Obrazów polskiej artdecowskiej malarki, znanej za granicą jako Tamara de Lempicka jest stosunkowo niewiele, a więc rzadko pojawiają się na aukcjach. Na temat jej życia prywatnego krążyło tyle plotek, że jej mąż, Tadeusz Łempicki, zmęczony opowieściami o skandalach z udziałem podejrzewanej o biseksualność żony, podjął decyzję o rozwodzie. Na wrześniowej Aukcji Prac na Papierze licytowany będzie obraz, który powstał ponad 5 lat po rozpadzie małżeństwa Łempickich. W tym czasie artystka cierpiała na depresję i według legendy paliła po trzy paczki papierosów dziennie pomagając sobie walerianą. Szacunkowa wartość pracy zatytułowanej „Siedzące kobiety”, która będzie licytowana na aukcji Prac na Papierze w DESIE Unicum wynosi od 25 - 45 tys. zł, a cena wywoławcza to 16 tys. zł.

Oprócz pracy Tamary Łempickiej na szczególną uwagę w części dawnej katalogu aukcyjnego zasługuje rzadki nokturn z cyklu „Zaloty” autorstwa Zofii Stryjeńskiej (cena wywoławcza: 45 000 zł). Wykorzystanie nocy jako tła dla romantycznej sceny umożliwiło artystce stworzenie odrealnionych efektów świetlnych i barwnych. Mieszające się intensywne i blade błękity, surrealistycznie pomarańczowa tarcza księżyca w pełni, metalicznie fioletowe ciała kochanków dowodzą, że Stryjeńska nie tylko była mistrzynią artdecowskiej poetyki, ale i nie bała się eksperymentów oraz umiejętnie czerpała z awangardowych kierunków malarskich. Kolejną interesującą pozycją jest „Toruń” mistrza akwareli – Juliana Fałata o szacunkowej wartości 28 000 - 35 000 zł. Horyzontalna kompozycja zakola Wisły została opracowana z wielką dbałością o oddanie niuansów barwnych na spokojnej tafli królowej polskich rzek. 

Jesienną ofertę urozmaicają również akwarele Rafała Malczewskiego przedstawiające pejzaże z  licznych podróży ukazujące różne oblicza zakopiańskiego stylu artysty. Ozdobą aukcji jest również nietuzinkowy pastel Bolesława Cybisa (cena wywoławcza: 10 000 zł), będący fuzją fascynacji malarza sztuką dawną oraz surrealistycznego niepokoju XX-wiecznej awangardy. Ofertę Aukcji Prac na Papierze wzbogacają poszukiwane przez kolekcjonerów prace mistrzów polskiego malarstwa m.in.: Michała Elwiro Andriollego, Henryka Haydena czy Iwana Trusza. 
 
Współczesną część katalogu otwiera nietypowa, dwustronna praca Andrzeja Wróblewskiego (estymacja: 45 000 - 70 000 zł), w której artysta w charakterystyczny dla siebie sposób połączył temat macierzyństwa z niepokojącym przedstawieniem czynszowej kamienicy. Na szczególną uwagę zasługuje również dzieło Franciszka Starowieyskiego zachwycające widza barokowym stylem we współczesnej odsłownie. Ofertę uzupełniają mistrzowskie prace Tomasza Tatarczyka, Zbigniewa Makowskiego, Stefana Gierowskiego czy Tadeusza Brzozowskiego. 

źródło: FineArt Communications
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Komentarze użytkowników
Dodaj swój komentarz do tego artykułu...Wyjątkowa aukcja w Desie Unicum ...

Wpisz swój komentarz poniżej.

(wymagane)

(wymagane)

Twój e-mail nie będzie wyświetlany na stronie - to informacja dla administratora