Zur Navigation | Zum Inhalt
Najbogatsi Polacy 2016 PDF Drukuj Email
25.02.2016.
W najnowszym numerze magazynu "Forbes" opublikowano listę 100 najbogatszych Polaków.

Pierwsza dziesiątka przedstawia się następująco:

1. Dominika i Sebastian Kulczyk - 15,9 mld zł

Dzieci Jana Kulczyka znalazły się na pierwszym miejscu tegorocznego rankingu wskutek odziedziczenia majątku po zmarłym w 2015 roku ojcu. Na pierwszym miejscu rankingu znalazły się dwie osoby, bo Jan Kulczyk wprowadził do testamentu rygorystyczne zapisy, których zasada sprowadza się do "podziału w sposób niepodzielny". Oznacza to, że każdy składnik majątku, czyli np. spółki, udziały, akcje należą jednocześnie do dwojga równorzędnych właścicieli.

2. Zygmunt Solorz-Żak - 9,9 mld złotych

Zygmunt Solorz-Żak od lat zajmuje podium rankingu najbogatszych Polaków. Działa w branży medialnej, ale posiada też udziały w branży finansowej i telekomunikacjyjnej. Jest właścicielem sieci komórkowej Plus, która ma ponad 14 mln klientów. Solorz-Żak kontroluje też Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin. Do składników jego majątku zalicza się też np. Port Praski, inwestycja po praskiej stronie Wisły z przestrzenią mieszkalno-usługową, przystanią dla jachtów czy tramwajem wodnym do Białołęki.

3. Michał Sołowow - 9,2 mld zł

Sołowow od wielu lat utrzymuje się w czołówce najbogatszych ludzi w Polsce. Jest większościowym udziałowcem w notowanym na warszawskiej giełdzie koncernie chemicznym Synthos oraz producencie ceramiki Rovese. W swoim portfelu ma też producenta podłóg Barlinek i sieć sklepów Komfort.Michał Sołowow inwestuje też w branżę biotechnologiczną. W ciągu 2015 roku zbudował cały portfel spółek składający się m.in. z NanoVelos, Adiuvo i OncoArendi.

4. Dariusz Miłek - 3,55 mld zł

Miłek to założyciel i szef firmy obuwniczej CCC - sieć CCC to ponad 800 sklepów w 14 krajach. Firma ma największą w Europie fabrykę butów skórzanych. Na 14 rynkach sprzedaje 40 mln par butów rocznie. Łącznie zatrudnia ponad 10 tys. pracowników. Dariusz Miłek buduje też galeria handlowe - Cuprum Arenę w Lubinie, Galerię Korona w Kielcach, Galerię Solną w Inowrocławiu i Galerię Warmińską w Olsztynie.

5.  Anna i Jerzy Starak - 2,9 mld zł

Jerzy Starak to większościowy udziałowiec Polpharmy, zatrudnia 7 tys. osób w kraju i zagranicą. Dodatkowo prowadzi kilka zakładów produkcyjnych w Polsce, Rosji i Kazachstanie. Roczna sprzedaż produktów leczniczych firmy przekłada się na 1 mld dolarów przychodów. Polpharma należy do grona 20 największych producentów leków generycznych, czyli tańszych zamienników oryginalnych leków. Pan Jerzy Starak jest też udziałowcem Zakładów Tłuszczowych Kruszwica (takie marki jak Olej Kujawski czy margaryna Smakovita) i Herbapolu Lublin.

6. Leszek Czarnecki - 2,14 mld zł

Leszek Czarnecki jest twórcą grupy Getin Holding, do której należy Getin Bank. W portfelu inwestycyjnym miliardera jest pięć spółek giełdowych: Getin Holding, Getin Noble Bank, LC Corp, MW Trade oraz Open Finance. Jego największym projektem na rynku nieruchomości jest wrocławski drapacz chmur Sky Tower.

7. Jacek, Wojciech i Tomasz Furmanowie - 1,61 mld zł

Firma Aflofarm założona przez Andrzeja Furmana, ojca obecnych współwłaścicieli, istnieje od 1998 roku. Aflofarm działa w branży farmaceutycznej i zajmuje się produkcją leków. Kołem zamachowym spółki stały się suplementy diety. Na wartym 8,9 mld zł rynku produktów bez recepty firma jest jednym z liderów. Sprzedaje w aptekach 47 proc. wszystkich leków bez recepty.W portfolio firmy znajdziemy takie marki jak Diohespan, Rutinacea, Opokan, Desmoxan i wiele innych.

8. Jarosław Pawluk - 1,6 mld zł

Jest specjalistą od kolei. W 2007 roku tuż przed giełdowym krachem sprzedał swój kolejowy biznes pod marką CTL brytyjskiemu funduszowi Bridgepoint za 1,4 mld zł. Do branży wrócił pod nową marką za stosunkowo małą kwotę 130 mln zł jako producent elementów infrastruktury.

9. Antoni Ptak - 1,5 mld zł

Antoni Ptak najbardziej jest znany ze swojego Centrum Handlowego Ptak w Rzgowie, które stworzył w 1993 roku. Następnie inwestował w kolejne hale targowe. Dziś w jego obiektach działa około 2,5 tys. firm, głównie producentów odzieży, obuwia i galanterii. W 2015 roku Antoni Ptak kupił Centrum Handlowe Maximus pod Warszawą oraz przekształcił je w centrum wystawiennicze i kongresowe o powierzchni 148 tys. mkw.

10. Solange i Krzysztof Olszewscy - 1,39 mld zł

Założyciele Solaris Bus & Coach, liczącego się w Europie producenta m.in autobusów i tramwajów. Są symbolem polskiego sukcesu w motoryzacji.

Metodologia rankingu.

Warto podkreślić ogromną pracę autorów rankingu, którzy włożyli wiele wysiłku w przygotowanie rzetelnego zestawienia. Aby rzetelnie oszacować majątek najzamożniejszych Polaków, przejrzeli oni ponad tysiąc dokumentów zawierających dane finansowe polskich i zagranicznych przedsiębiorstw. Przy szacowaniu majątku brane były pod uwagę udziały w przedsiębiorstwach, nieruchomości, gotówkę uzyskaną z niedawnych transakcji oraz dywidendy spółek giełdowych. Nie uwzględnialiśmy majątku osobistego: jachtów, dzieł sztuki czy biżuterii. Układając Listę 100 Najbogatszych Polaków, autorzy opierali się jedynie na danych dostępnych publicznie. Główna praca polegała na analizie dokumentów. W przypadku spółek prywatnych były to sprawozdania finansowe składane w Krajowym Rejestrze Sądowym. Analizowane były także dostępne dane z Głównego Urzędu Statystycznego oraz Komisji Nadzoru Finansowego. W dostępie do części tych informacji korzystaliśmy z pośrednictwa wyspecjalizowanych firm, które takie dane zbierają. Autorzy podkreślają, że mimo naszej najwyższej staranności publikowane na Liście 100 Najbogatszych Polaków „Forbesa” dane dotyczące majątku poszczególnych osób są jedynie danymi szacunkowymi.

„Forbes” publikuje listę najbogatszych Polaków w tym samym czasie, kiedy amerykańskie wydanie magazynu ogłasza listę miliarderów – osób z całego świata, których majątek przekracza miliard dolarów. Pod uwagę amerykańskiego „Forbesa” brani są najbogatsi z 69 krajów na całym świecie. Wśród nich są także najzamożniejsi mieszkańcy Polski.

Do grona światowych miliarderów trafili zdobywcy pierwszych trzech miejsc listy najbogatszych Polaków – Dominika i Sebastian Kulczyk, Zygmunt Solorz-Żak i Michał Sołowow. Niewielka reprezentacja miliarderów znad Wisły na liście światowej wynika w głównej mierze z silnego osłabienia giełdy i  złotego w stosunku do dolara amerykańskiego w ostatnim czasie.

Pełna wersja listy najbogatszych Polaków 2016 oraz więcej informacji w najnowszym numerze magazynu "Forbes".

źródło: forbes.pl
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Komentarze użytkowników
Dodaj swój komentarz do tego artykułu...Najbogatsi Polacy 2016 ...

Wpisz swój komentarz poniżej.

(wymagane)

(wymagane)

Twój e-mail nie będzie wyświetlany na stronie - to informacja dla administratora