Zur Navigation | Zum Inhalt
Wirtualna rzeczywistość z Comarch PDF Drukuj Email
04.06.2016.
Firma Comarch uruchomiła prototyp aplikacji mobilnej do zarządzania majątkiem wykorzystujący technologię wirtualnej rzeczywistości, która nigdy jak dotąd nie była stosowana w obszarze bankowości prywatnej.
 
Prototyp aplikacji łączy w sobie funkcje planowania finansowego i doradztwa inwestycyjnego. - Pozwala on klientom banków kontrolować i pomnażać swoje aktywa, często rozproszone po całym świecie, za sprawą kilku dotknięć palcem - przy wsparciu osobistego doradcy finansowego - wyjaśnia Grzegorz Prosowicz, Dyrektor Centrum Konsultingu Rynków Kapitałowych w Comarch. Samym bankom, wskazuje Prosowicz, aplikacja umożliwia z kolei opracowywanie strategii inwestycyjnych ściśle dostosowanych do potrzeb i celów swoich klientów.
 
Ale to nie wszystko: Comarch proponuje budowę portfeli finansowych i zarządzanie nimi w środowisku 3D. - Znajduje ono świetne zastosowanie nie tylko grach wideo, ale też np. w ocenie ryzyka inwestycyjnego - przekonuje François-Xavier Hen, Business Solutions Consultant w Comarch. - Świat 3D pozwala na interakcję z doradcą w zupełnie nowy sposób - i wprowadza nowy wymiar prywatności do bankowości prywatnej - dodaje ekspert.
 
- Przeczesywanie rozmaitych danych finansowych może skutkować poważnym bólem głowy. Zadaliśmy więc sobie pytanie: jak zamienić nudę we frajdę? Wtedy na myśl przyszła nam rzeczywistość wirtualna - wspomina Hen. Jak argumentuje, chodzi tu o wizualizację wspomnianych danych, zazwyczaj suchych i nieprzyjaznych - i w efekcie spowodowanie, by stały się znacznie przystępniejsze. - Możemy wizualizować również potencjalne skutki decyzji inwestycyjnych - wyjaśnia przedstawiciel krakowskiej firmy IT. Decyzje ostatecznie podjęte mogą jego zdaniem być dzięki temu po prostu lepsze.
 
Maciej Wolański, Dyrektor Działu Badań i Rozwoju w sektorze usług finansowych Comarch zauważa, że to zwykle przemysł rozrywkowy plasuje się na czele rankingów innowacyjności, podczas gdy bankowość i finanse pozostają w nich daleko w tyle. - Tym razem chcieliśmy umożliwić tym z tyłu, by zbliżyli się do czołówki -tłumaczy Wolański.
 
Jak opisuje, przykładowy scenariusz użycia aplikacji zaczyna się od smartwatcha. - Powiadamia cię o szybko spadających cenach ropy. Chwytasz za telefon, umieszczasz go w goglach 3D, łączysz się z doradcą i mówisz, żeby pokazał ci, jak ten spadek wpływa na twoje inwestycje i jaki ruch możesz teraz wykonać - podaje przykład Wolański. - To płynne przejście od malutkiego ekraniku na nadgarstku do wielkiego ekranu w twoich goglach - to, co ostatecznie widzisz w 3D jest czymś w rodzaju centrum dowodzenia gdzie masz pełen ogląd sytuacji. Każdy z tych kanałów, mówi Wolański, ma własne przeznaczenie i zastosowanie.
 
Według ostatnich szacunków firmy badawczej BI Intelligence, sprzedaż gogli 3D ma przyrastać w tempie 99 proc. rocznie w latach 2015-2020, co oznacza, że wartość rynku tego sprzętu może w tym czasie osiągnąć pułap 2,8 mld dolarów. Uznane instytucje finansowe takie jak Wells Fargo czy Silicon Valley Bank już zaczynają eksperymentować z technologią wirtualnej rzeczywistości. Inne, jak Goldman Sachs czy Santander bacznie się tej technologii przyglądają.
 
Przedstawiciele firmy Comarch mówią, że ich celem jest odejście od tradycyjnego modelu komunikacji na linii klient-firma w obszarze bankowości prywatnej. Receptą na to ma być połączenie algorytmów i urządzeń ubieralnych z relacjami międzyludzkimi i odrobiną frajdy. - Oprócz nas nikt inny na świecie nie proponuje zarządzania majątkiem przy użyciu gogli 3D. Chyba że uważnie zaciera za sobą ślady - uśmiecha się François-Xavier Hen.
 
Prototyp z Krakowa wywołał duże poruszenie podczas ostatniej konferencji Finovate w Kalifornii, poświęconej najbardziej innowacyjnym technologiom finansowym. - To było zdecydowanie nieszablonowe - przyznaje Greg Palmer, Senior Event Director z firmy Finovate Group będącej organizatorem wydarzenia. - Może upłynąć kilka lat zanim takie rozwiązania na dobre przyjmą się w świecie finansów, ale wizualizacja danych posiada znaczny potencjał jeśli chodzi o doradztwo inwestycyjne.

źródło: PRNews.pl
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Komentarze użytkowników
Dodaj swój komentarz do tego artykułu...Wirtualna rzeczywistość z Comarch ...

Wpisz swój komentarz poniżej.

(wymagane)

(wymagane)

Twój e-mail nie będzie wyświetlany na stronie - to informacja dla administratora