Zur Navigation | Zum Inhalt
Polska 14 w konsumpcji whisky PDF Drukuj Email
30.09.2016.
W pierwszym półroczu 2016 roku w ujęciu wolumenowym dziesięć z piętnastu największych rynków importujących whisky zanotowało wzrosty – wynika z najnowszego raportu przygotowanego przez Scotch Whisky Association (SWA). Na liście top 20 największych importerów szkockiej whisky Polska zajęła czternaste miejsce. Ilościowo eksport whisky do naszego kraju wzrósł w tym czasie o 20%.
 
Eksport whisky w ciągu pierwszych 6 miesięcy 2016 roku w porównaniu z poprzednim rokiem wzrósł na całym świecie o 3 proc. Najwięcej butelek szkockiej w minionym półroczu zakupiły Francja USA i Indie. Najwyższy 41% wzrost zanotował rynek indyjski. 
Na przestrzeni ostatnich czterech lat import whisky do Polski liczony w butelkach o pojemności 70 cl wzrósł o ponad 60 proc. i nie ma przesłanek, które świadczyłyby o tym, by w najbliższym czasie trend miał ulec zmianie. 
 
- Pierwsza połowa 2016 roku charakteryzowała się poprawą wydajności eksportu szkockiej whisky na świecie w porównaniu do ostatnich kilku lat, co przyczyniło się do wzmocnienia globalnego popytu. Kolejny rok z rzędu polski rynek whisky odnotował wysokie wzrosty. W pierwszym półroczu import szkockiej do Polski, ze względu na wartość zakupu wyniósł 21,4 miliona funtów i tym samym zajęliśmy 18. miejsce wśród największych importerów – mówi Krzysztof Maruszewski, prezes Stilnovisti, firmy zajmującej się inwestowaniem w beczki whisky. – Coraz częściej polscy konsumenci wybierają whisky lepszej jakości oraz sięgają po krótkie, limitowane edycje. Mocne fundamenty rynku szczególnie sprzyjają zakupom inwestycyjnym dobrej jakości beczek z whisky, które będąc towarem deficytowym na szkockim rynku stają się coraz bardziej popularne wśród inwestorów – dodaje.
 
Nadal najdynamiczniej rozwijającą się kategorią jest whisky single malt. Eksport whisky single malt w ujęciu ilościowym wzrósł w pierwszym półroczu 2016 o ponad 6%, natomiast udział w rynku single malt pod względem wolumenu sprzedaży wynosi obecnie 25% i w ciągu dekady zwiększył się ponad dwukrotnie. Długoterminowe prognozy wskazują na kolejne mocne wzrosty sprzedaży whisky single malt oraz stabilne kilkuprocentowe roczne wzrosty whisky typu blended.
 
W ostatnich latach rośnie rynek świadomych konsumentów, którzy czerpią przyjemność nie tylko z picia whisky i delektowania się nią, ale również z uczestnictwa w wydarzeniach jej poświęconych. W Polsce systematycznie rozwija się kultura konsumpcji whisky – odbywają się kolejne edycje festiwali poświęcone złotemu trunkowi, pojawiają się nowe whisky bary, prasa specjalistyczna poświęcona tematyce whisky, a od niedawna także unikatowe w skali światowej, pierwsze Radio Whisky.
 
źródło: fortepr.pl
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Komentarze użytkowników
Dodaj swój komentarz do tego artykułu...Polska 14 w konsumpcji whisky ...

Wpisz swój komentarz poniżej.

(wymagane)

(wymagane)

Twój e-mail nie będzie wyświetlany na stronie - to informacja dla administratora