Zur Navigation | Zum Inhalt
Raport miliarderzy 2017 PDF Drukuj Email
04.11.2018.
Na świecie przybywa miliarderów. Co więcej, stają się oni coraz bogatsi. Najnowsze zestawienie danych dotyczące majątków superbogaczy w 2017 roku opublikowała firma PwC i szwajcarski bank UBS.

Według najnowszego raportu (opublikowanego pod koniec października), majątek najbogatszych ludzi na świecie powiększył się do poziomu 8,9 biliona dolarów. To 19 procent więcej niż w roku poprzednim. Wzrostowi sprzyjały: niskie stopy procentowe, rosnące kursy akcji i nieruchomości oraz wzrost gospodarczy to czynniki.

Ta gigantyczna suma przypadła na 2158 ludzi. Średnio było to około 4,1 mld USD na osobę. W 2016 roku miliarderów było "tylko" 1979. Warto pokreślić, że 8,9 biliona dolarów po przeliczeniu na euro to ponad dwukrotność PKB Niemiec.

Na potrzeby raportu do obliczania majątku superbogaczy uwzględniane były aktywa: firmy, udziały w firmach, prywatne nieruchomości, a także zbiory dzieł sztuki.

Struktura bogactwa w Chinach i USA

W ostatnich latach szybko rosną majątki najzamożniejszych Chińczyków. W 2017 r. superbogacze w Państwie Środka warci byli 1,12 biliona dolarów, co oznacza wzrost o 39 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Chińskich miliarderów w 2017 r. było 373 osoby; rok wcześniej było ich 318.

Średnia wieku miliarderów z Chin wynosi 55 lat. Średnia światowa zaś to z kolei 64 lata.

Majątek superbogaczy największy jest jednak w USA. W 2017 r. wzrósł o 12 proc., osiągając tym samym 3,1 biliona dol. W Europie wzrost ten wyniósł 19 proc., ale europejscy miliarderzy są warci "jedynie" 1,9 biliona dol. Bank UBS zaznaczył, że w Europie głównym źródłem wzrostu był wzrost kursu euro wobec amerykańskiego dolara a liczba europejskich miliarderów wzrosła o 4 proc.


źródło: Bank UBS
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Komentarze użytkowników
Dodaj swój komentarz do tego artykułu...Raport miliarderzy 2017 ...

Wpisz swój komentarz poniżej.

(wymagane)

(wymagane)

Twój e-mail nie będzie wyświetlany na stronie - to informacja dla administratora