Zur Navigation | Zum Inhalt
Private Banking w BGŻ BNP Paribas PDF Drukuj Email
25.11.2018.
Na stronie Pulsu Biznesu ukazał się artykuł Pani Karoliny Wysota "Francuzi dogodzą majętnym Polakom".

W artykule autorka przybliża, że francuski BNP Paribas, obecny na ponad siedemdziesięciu rynkach, w ramach segmentu wealth management zarządza aktywami osób zamożnych o łącznej wartości ponad 377 mld EUR. Jest bankiem pierwszego wyboru w strefie euro i siódmym na świecie. Udział polskich klientów w tym portfelu na razie jest niewielki. 

— W ujęciu globalnym wartość majątku osób zamożnych rośnie średnio o 6 proc. r/r. Najszybciej bogacą się Azjaci — w 10-proc. tempie r/r. Dalej plasują się Amerykanie (6 proc.) i Europejczycy (4 proc.). Na ich tle dobrze wypada Polska, której gospodarka znajdująca się w fazie znakomitej koniunktury gospodarczej. W zależności od banków publikujących prognozy, tempo wzrostu polskiego PKB plasuje się w przedziale od 5 do 10 proc. r/r. — mówi Sofia Merlo, współzarządzająca BNP Paribas Wealth Management

W związku z przejęciem Raiffeisen Bank Polska przez BGŻ BNP Paribas, bank dotychczas silnie kojarzony z ofertą dla rolników przejął większość zdrowego biznesu swojego konkurenta — w tym m.in. bankowość prywatną Friedricha Wilhelma Raiffeisena. Dzięki temu BGŻ BNP wyprzedził w segmencie private Santandera, który w listopadzie przejął blisko 400 tys. klientów Deutsche Banku (detalicznych, zamożnych i małych i średnich firm). 

— Z 13-procentowym udziałem w polskim rynku wealth management jesteśmy bankiem pierwszego wyboru. Nasi konkurenci stanowią między 5 a 9 proc. wszystkich konsumentów bankowości prywatnej — twierdzi przedstawicielka BNP Paribas Wealth Management, powołując się na wewnętrzne statystyki banku.

We Francji BNP Paribas rozwija segment wealth management od 2000 r., czyli od momentu połączenia Banque Nationale de Paris (BNP) i Paribasu. Stworzono model obsługi klientów private bankingu z dwoma progami wejścia, określonymi wartością majątku — od 250 tys. EUR do 5 mln EUR i powyżej 5 mln EUR. Najsilniejszą pozycję bank ma na rodzimym rynku — we Francji zarządza majątkiem wartym łącznie 105 mld EUR. Aktualnie powstaje nowa oferta dedykowana Polakom. Jak informuje Sofia Merlo, jest to połączenie najlepszych komponentów bankowości prywatnej, jakie udało się wypracować w BNP Paribasie i Raiffeisenie.

— Polska jest dla nas strategicznym rynkiem, bogacącym sie szybciej od zachodnich krajów, do których wciąż jej jednak daleko. Nasz zespół doradców wspiera polskich przedsiębiorców, bo to oni stanowią w Polsce większość klientów private bankingu — informuje Sofia Merlo.

Andrzej Ząbek, związany z bankiem BNP Paribas od ponad 17 lat, będzie odpowiadał za segment kluczowych klientów wealth management w Banku BGŻ BNP Paribas, podczas gdy za całą linię wealth management odpowiada Beata Majewska, która dołączyła do zespołu w lipcu tego roku. Wcześniej przez pięć lat była szefową pionu bankowości prywatnej w Deutsche Bank Polska. W BGŻ BNP Paribas obecnie działa jedenaście centrów obsługi klientów bankowości prywatnej, których pozyskuje się z bankowości detalicznej, korporacyjnej i poprzez polecenia.

— Budujemy długotrwałe relacje z klientami, wspieramy ich przy sukcesji majątku. Kładziemy nacisk na satysfakcję klientów — podkreśla Sofia Merlo.

BNP Paribas, jak większość banków, nie informuje o dochodowości segmentu wealth management. Jak tłumaczy Sofia Merlo, na stopę zwrotu zainwestowanego kapitału, wpływ ma wiele czynników — m.in. koniunktura gospodarcza i skłonność klienta do ryzyka. Jak dodaje, w zeszłym roku w związku z dobrą sytuacją na rynku można było ponadprzeciętnie zarobić inwestując w USD na foreksie

źródło: Karolina Wysota, Francuzi dogodzą majętnym Polakom, 21/11/2018, pb.pl
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Komentarze użytkowników
Dodaj swój komentarz do tego artykułu...Private Banking w BGŻ BNP Paribas ...

Wpisz swój komentarz poniżej.

(wymagane)

(wymagane)

Twój e-mail nie będzie wyświetlany na stronie - to informacja dla administratora